No 1. marta Aizkrauklē un Aizkraukles pagastā būs zemāks siltumenerģijas tarifs ‒ 71,55 EUR/MWh. No šī gada 1. janvāra tas ir 76,31 EUR/MWh, bet no 1. februāra ‒ 75,61 EUR/MWh.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa. Pievienotās vērtības nodokļa likme iedzīvotājiem ir 12 %.
SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Edgars Bricis informē, ka uzņēmums dabasgāzi iepērk biržā un tarifa izmaiņas saistītas ar kurināmā cenas izmaiņām.
“Kurināmā iegādei komersanti izvēlas dažādas pieejas – cenu fiksējot vai izmantojot biržas cenu. Siltumenerģijas komersantiem, kuriem noslēgts līgums par mainīgu jeb biržas cenu, kas katru mēnesi ir atšķirīga, mainoties aktuālajai kurināmā cenai biržā, mainās arī tarifs,” informē SPRK.
Liela daļa SPRK regulējamo komersantu noslēguši fiksētas cenas līgumus par kurināmā iegādi līdz šīs apkures sezonas beigām, tādējādi kurināmā iegādes cena ir nemanīga. Līdz ar to tarifu izmaiņas tādos gadījumos gaidāmas vasarā. Tāpat ir arī tādi komersanti, kuru siltumenerģijas tarifs var mainīties katru mēnesi.
SPRK arī informē, ka šobrīd kurināmā cenas īpatsvars tarifā veido vidēji 40–60 %, bet pārējo – citas ar siltumapgādes nodrošināšanu saistītās izmaksas. Līdz ar to tarifi un to izmaiņas Latvijā atšķiras, neskatoties uz kurināmā cenas samazināšanos tirgū. SPRK regulējamie komersanti lielākoties kā kurināmo izmanto šķeldu, otrs izplatītākais izmantotā kurināmā veids ir dabasgāze, kuras izmantošana kopš 2022. gada samazinājusies, jo komersanti to aizvieto ar citiem kurināmā veidiem.
Eiropas tirgū vislielākais cenu kritums bijis dabasgāzei kopš tās maksimālās cenas 2022. gadā, mazāks kritums – šķeldai. Kopumā skatoties (nevērtējot pēc kurināmā veida), visiem SPRK regulējamiem komersantiem siltumenerģijas tarifi stabilizējušies līmenī, kas ir daudz augstāks, nekā bija pirms trim gadiem, bet būtiski zemāks – dažviet pat divas reizes un vairāk – nekā pirms gada. Salīdzinājumam, piemēram, ja 2023. gada janvārī vidējais siltumenerģijas tarifu līmenis bija ap 130 EUR/MWh, tad 2024. gada janvārī tas bija ap 90 EUR/MWh. Vienlaikus, lai arī, pateicoties kurināmā cenas izmaiņām, šobrīd siltumenerģijas tarifi lielākoties samazinās, SPRK prognozē, ka tie vairs nebūs tādā līmenī, kā, piemēram, 2021. gadā.
Lai arī lielāko daļu siltumenerģijas tarifa veido tieši kurināmā izmaksas, pieaugums vērojams arī citās komersantu izmaksās saistībā ar siltumenerģijas apgādes pakalpojumu nodrošināšanu. Šo izmaksu – darba samaksa, remontdarbi, banku kredītprocenti u. c. – pieaugums saistīts ar vispārējo cenu pieaugumu valstī. Attiecīgi tas atstāj ietekmi arī uz komersantu siltumenerģijas apgādes pakalpojuma nodrošināšanas izmaksām. Kopumā, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, siltumenerģijas ražošanas izmaksas ir nedaudz palielinājušās visās siltumenerģijas tarifu veidojošās pozīcijās.
SPRK ik nedēļu vērtēšanai saņem siltumenerģijas komersantu tarifu projektus. Vērtēšanā šobrīd ir 24 pilnie siltumapgādes tarifu projekti un seši komersantu pašu noteiktie siltumapgādes tarifu projekti.