Sabiedrība
pāris mij gredzenus
Foto: Kaspars Siliņš

Pirmajā pusgadā Aizkraukles novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēts par 23 jaundzimušajiem mazāk nekā pērn šajā pašā laikā. Arī laulību noslēgts mazāk, taču jūlijs un augusts ir kāzu laiks, jo katrā nedēļas nogalē ir kādas laulības – atklāj Aizkraukles novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Olita Sticere.

Aizkraukles novadā 2022. gada pirmajā pusgadā reģistrēti 107 bērni – tas ir par 23 mazāk nekā pērn šajā pašā laikā. Aizvien biežāk ģimenēs dzimst otrie un trešie bērni, tāpat reģistrēti arī ceturtie un piektie.

“Runājot par vārdu izvēli mazulīšiem, jāteic, ka Aizkraukles novadā apmēram pusei reģistrēto bērniņu doti internacionāli vārdi – tādi, kuri zināmi arī ārvalstīs. Tikpat izvēlēti arī klasiski vārdi,” novērojusi Olita Sticere. No “klasiskajiem” izvēlēti tādi vārdi kā Ieva, Marta, Rūta, Nora, Elza, Toms, Mārcis, Artūrs, Edvarts, Raivis. Dzimtsarakstu nodaļas darbinieces novērojušas, ka šogad, šķiet, beidzies Emīliju, Amēliju, Melāniju un Oliveru laiks – pēdējos gados reģistrēti daudzi šo vārdu jaunie īpašnieki, bet šogad šie vārdi vairs nav populāri. Mazumā gājuši arī vārdi Raivo, Ufo, Oto un tamlīdzīgi.

Viena no patīkamajām ziņām ir tā, ka palielinājies pašvaldības piešķirtais vienreizējais pabalsts ģimenēm, kurās piedzimis mazulis – tā apmērs ir 250 eiro un tas ir vienāds visā Aizkraukles novadā. Šo pabalstu ģimene saņem, ja vienam no vecākiem pēdējos deviņus mēnešus dzīvesvieta bijusi deklarēta Aizkraukles novadā. Tas vairākiem vecākiem bijis labs stimuls, lai bērniņu reģistrētu tieši mūsu novadā.

Apmēram puse Aizkraukles novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēto mazuļu piedzimuši ģimenēs, kurās vecāku laulība nav reģistrēta.

Šajā pusgadā Aizkraukles novadā reģistrētas 42 laulības – par 15 mazāk nekā pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos. “Mūs tomēr ietekmējusi pandēmija, kad cilvēki laulājās mazāk, toties jūlijā un augustā laulību reģistrācija ir katru piektdienu un sestdienu,” atklāj Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja. “Tāpat tagad ne reti vadām laulību ceremoniju, kurā mazulis guļ rokās mammai vai tētim, kamēr vecāki precas.”

Šogad pieaudzis laulību skaits, kuras tiek reģistrētas ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām – tādas bijušas jau desmit, bet pērn šajā pašā laikā – tikai viena. Pāri vēlējušies laulāties pie Dieva auss Staburagā, Likteņdārzā Koknesē, viesu namos un citur. “Cilvēki vēlas ceremoniju, kādu iecerējuši, mēs braucam un laulājam,” saka Olita Sticere.

Tāpat pieaudzis attālināto pieteikumu skaits laulību reģistrācijai – to Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, parakstītu ar elektronisko parakstu, var iesniegt arī attālināti, un šo iespēju izmanto puiši un meitenes, kuri strādā ārzemēs. Aizkraukles novada Dzimtsarakstu nodaļā uz pusi pieaudzis izsniegto dokumentu skaits, iedzīvotāji bieži vēlas saņemt arī arhīvu ziņas par seniem reģistriem, datus no dzimšanas grāmatām.

Šķirto laulību skaits Aizkraukles novadā šī gada pirmajā pusgadā pieaudzis –  izšķīrušies par 13 pāriem vairāk nekā pērn šajā laika periodā. Kopā novadā šajā pusgadā šķirtas 42 laulības.

Pirmajā pusgadā Aizkraukles novadā reģistrēti 267 mirušie, tas ir par 44 mazāk nekā pērn šajā laikā.