Visa gada garumā no 1. februāra līdz pat vēlam rudenim biedrība “Baltaine” ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu realizēja apjomīgu projektu.
Galvenās projekta aktivitātes bija gatavošanās Meteņiem, dažādas darbnīcas ap Meteņiem un Meteņu svinības, senie darbi ap Lieldienām, meistarklases, Lieldienu svinības, Ūsiņu darbi, Jāņu mācības un senās Jāņu zintis, senie darbi no Jāņiem līdz Pēteriem, pieredzes apmaiņas braucieni uz Drabešiem pie biedrības “KasTe” un uz Kaldabruņu pie biedrības “Ūdenszīmes”, meistarklases un noslēgumā rudenāju jeb gadskārtējo ražas novākšanas svētku svinēšana.
Pirmā aktivitāte notika Aizkraukles “Kalna Ziedu” muzejā. Kopā ar muzeja darbiniecēm maskojāmies un audzējam sveces.
Kokneses pusē Meteņus katru gadu svinam 6. februārī. Arī šoreiz izdevās lieliski!
Radošajā mājā Koknesē veidojām savus zīmodziņus ar saules zīmi kā “Baltaines” atpazīstamības zīmi un gatavojām dāvanas.
Laikā starp Meteņiem un Lielo dienu trīs paaudzes no dažādām ģimenēm pagatavoja katrai ģimenei pa būrītim. Paldies meistarklases vadītājam Edmundam Trenko! Vecmāmiņām tika izgatavoti aušanas rāmji.
Godam tika sagaidīta Lielā diena ar tradicionālajiem rituāliem, meistarklasē darinājām Lieldienu dekorus, krāsojām olas.
Ūsiņu laikā kulinārajā meistarklasē gatavojām trīs dažādus pantāgus un cepām pīrāgus.
Lai celtu biedrības "Baltaine" biedru kapacitāti, aprīlī Iršu muižas klētī-magazīnā tikāmies ar biedrības "Irsis" biedriem. Apskatījām vēsturisko ekspozīciju un jaunāko izstādi, apmainījāmies ar pieredzi. Savukārt maijā kapacitātes celšanai kopā ar Ivetu Hveckoviču runājām par sadarbību kolektīvā, biedrību, katra labāko resursu izmantošanu.
Mācījāmies interneta tehnoloģiju un fotografēšanas knifus. Ingus Pugačovs palīdzēja katram.
No Regīnas Valtenbergas mācījāmies senās zintis un Jāņu tradīcijas. Jāņu mācībās mācījāmies līgot, gājām Jāņu rotaļās, pinām vainagus, sējām sieru, krāvām ugunskuru.
Nodarbībā "Senie darbi no Jāņiem līdz Pēteriem. Senā vertikālā aušana ar augiem" Dinas Jansones vadībā veidojām mazas dabas glezniņas no augiem. Izstaigājām arī dabas taku "Janavās".
Jūlijā bijām ciemos pie biedrības "KasTe" Drabešu Amatu mājā. Apskatījām Āraišu vējdzirnavas, iepazināmies ar grauda ceļu no lauka līdz maltuvei, cepām maizi, kūlām sviestu, baudījām dažādās sviesta garšas un kopā ar Inesi Rozi un Andri Rozi dalījāmies pieredzē. Mājupceļā bijām Imanta Ziedoņa muzejā Murjāņos.
Augustā devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Kaldabruņu pie biedrības "Ūdenszīmes" viedajām sievām, piedalījāmies seno prasmju meistarklasē, apmeklējām sēļu sētu "Gulbji", Jāņa Jaunsudrabiņa muzeju “Riekstiņi” un keramiķes Zandas Rageles darbnīcu.
Lieliski izdevusies bija pēdējā meistarklase kopā ar Gunu Zālamani un Dairu Kiļupi Kokneses "Sidrabos". Runājām par permakultūru, organisko atkritumu izmantošanu, veselīgas pārtikas iegūšanu.
Rudenāji nosvinēti arī Koknesē. Paldies par iespēju dalīties, mācīties un dot! Iedziedāta, iedancota un ierībināta jauna uguns vieta! Paldies visiem, kas dalījās dziesmās, dejās un citos labumos!
Projekts "Ikviens ir iederīgs" ar meistarklasēm, svētkiem un dažādiem ieguvumiem noslēdzies. Ir labi padarīta darba sajūta!