22. februārī Aizkraukles Kultūras centrā notika nevalstisko organizāciju (NVO) un iedzīvotāju forums "Radošas pilsētas un apdzīvoti lauki ‒ mūsu līdzdalība". Tajā piedalījās 16 biedrību pārstāvji no Aizkraukles novada, kā arī viesi no Jelgavas un Ogres.
Forumu rīkoja Aizkraukles novada pašvaldība sadarbībā ar Zemgales NVO centru, un to atbalstīja Kultūras ministrija. Šādi forumi jau kļuvuši par tradīciju, jo tie dod iespējas satikties biedrībām un vietējām kopienām, lai meklētu jaunus sadarbības veidus, ar jaunām zināšanām un pieredzes apmaiņu sekmētu sabiedrības aktivitāti un līdzdalību vietējā attīstībā.
Pasākumu atklāja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, savā uzrunā iezīmējot biedrību ieguldījumu vietējā attīstībā, kā arī uzsverot pašvaldības un kopienu sadarbības nozīmi ceļā uz kopīgi izvirzīto mērķi ‒ veidot radošas pilsētas un apdzīvotus laukus.
Foruma laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar stratēģisko komunikāciju un tās nepārvērtējamo nozīmi šodienas nestabilajos apstākļos. Par mūsu vērtībām un pārliecību runāja Latvijas Pilsoniskās alianses pārstāve Linda Jākobsone-Gavala, par publisko runu kā būtisku instrumentu biedrību līderu darbam ar sabiedrību ‒ aktieris, Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru eksperts Jurģis Spulenieks, savukārt par finansējuma piesaistes iespējām 2025.‒2026. gadā stāstīja Zemgales NVO centra vadītājs Uldis Dūmiņš.
Zemgales NVO centra pārstāvis Rinalds Ūdris klātesošos iepazīstināja ar savu pieredzi NVO un pilsoniskas sabiedrības veidošanas kontekstā ASV.
Tika uzklausīti iedvesmojoši Daugavas abu krastu vietējo kopienu pieredzes stāsti ‒ ar tiem iepazīstināja jauniešu biedrības “Solis” pārstāves Māra Bitāne un Ieva Ūtēna, savukārt par Sunākstes biedrības “Saules aka” darbību stāstīja Ramona Ukrina un Vineta Lavrenoviča. Vienojoša bija (Sa)Darbnīca “Viedie ciemi un sadarbības iespējošana”, kuru vadīja Kristīne Kode.
Biedrību kopīgais redzējums lielā mērā atspoguļojās atbildēs uz jautājumiem, piemēram, kas uzlabo un kas veicina sabiedrības iesaistīšanos Aizkraukles novada sabiedriskās un kultūras dzīves attīstībā ‒ kādi pasākumi, projekti, iniciatīvas? Izkristalizējās atbildes, ka to veicina piederības sajūta, atpazīstamība, uzticēšanās, līderi ‒ personības, nozīmīgi mērķi, tradīcijas, regulārās pašvaldības darbinieku tikšanās ar iedzīvotājiem, informatīvais izdevums “Aizkraukles Novada Vēstis”, mobilā lietotne, NVO koordinatora darbs, pašvaldības līdzfinansēti projekti.
Uz jautājumu, kā sasniegt mazāk aktīvās iedzīvotāju grupas, kā iespējot viņu līdzdalību un iesaisti, atbildes bija šādas: individuāli uzrunāt cilvēkus, uzaicinot piedalīties, apzināt mazāk aktīvo intereses un vajadzības, stāstīt labās prakses piemērus.
“NVO forumā pulcējās biedrību pārstāvji no Sēlijas, Zemgales un Vidzemes. Tik raibs ir arī Aizkraukles novada "deķītis". Paldies par burvīgo video no Bebrenes, kas pārstāvēja Sēliju. Var teikt, ka tas atgādināja visiem, ka mēs arī esam Zemgales reģionā pašā Augšzemes galā, ‒ ar aktīviem, gudriem un uzņēmīgiem cilvēkiem, lepniem par sevi pastāvēt! Tas nebūt netraucē apspriest aktuālas lietas un sameklēt jaunus un senus kolēģus, jo mūs vieno mērķtiecība un radošums, kas ļoti noder, daloties pieredzē un iegūstot svaigas idejas. Šādā tikšanās reizē var tikai apbrīnot tos darbus, ko spēj paveikt lauku ciemos savu vietu mīloši, ieinteresēti un aktīvi cilvēki. Pēc šāda foruma paliek arī daudz vielas pārdomām,” ar lepnumu sacīja Ilma Svilāne, biedrības “Sēļu klubs” vadītāja.
Ikviens cilvēks mūsu novadā un vietējā kopienā ir ļoti svarīgs un tikpat svarīgi, lai iedzīvotāji šobrīd būtu vēl vienotāki un lai mūsu pamatvērtības ļautu saglabāt katras kopienas un visas sabiedrības noturību. Aizkraukles novada pašvaldība pateicas ikvienai aktīvajai novada biedrībai par tās paveiktajiem nesavtīgajiem darbiem.