Dzīvot uzbūvētā, bet ekspluatācijā nenodotā ēkā turpmāk būs dārgāk – ja būve nav nodota ekspluatācijā un tai beidzies būvatļaujas termiņš, par to būs jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis trīs procentu apmērā no būves vai zemes lielākās kadastrālās vērtības. Lai atbalstītu iedzīvotājus, Aizkraukles novada pašvaldība noteikusi garāku īpašumu sakārtošanas termiņu, un šis nodoklis tiks piemērots no 2024. gada 1. janvāra.
2014. gada 1. oktobrī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi”, kuros noteikts maksimālais būvdarbu veikšanas laiks – astoņi gadi kopš būvdarbu uzsākšanas. Saskaņā ar šiem noteikumiem tām ēkām, kuras sāka būvēt pirms 2014. gada 1. oktobra, būvdarbu pabeigšanas termiņš ir 2022. gada 1. oktobris. Savukārt arī visas tās būves, kuru būvniecība sākta pirms 2014. gada 1. oktobra, ekspluatācijā bija jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim. Iepriekšminētie MK noteikumi attiecas uz visiem būvobjektiem – privātmājām, saimniecības ēkām, vasarnīcām vai dārza mājām, kuru būvniecībai būvatļaujas izsniegtas pirms 2014. gada 1. oktobra un kurās netika norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš.
Saistībā ar to Aizkraukles novada dome novembra sēdē pieņēma saistošos noteikumus “Grozījumi Aizkraukles novada domes 2021. gada 16. septembra saistošajos noteikumos “Par nekustamā īpašuma nodokli Aizkraukles novadā”, kuros noteikts, ka ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi trīs procentu apmērā tiks apliktas tikai tādas būves, kuru būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums un kurām nav derīga būvatļauja. Savukārt šogad pieņemtie grozījumi paredz, ka Aizkraukles novada pašvaldība paaugstinātu nodokļa likmi noteiktajā termiņā ekspluatācijā nenodotajiem īpašumiem varēs sākt piemērot no 2024. gada 1. janvāra, tādējādi nekustamā īpašuma īpašniekiem paredzot garāku laiku īpašumu sakārtošanai atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai.
Aizkraukles novada būvvalde norāda, ka Būvniecības likuma 1. panta 2. punkts paredz, ka būvdarbi ir būvniecības procesa sastāvdaļa, darbi, kurus veic būvlaukumā vai būvē, lai radītu būvi, novietotu iepriekš izgatavotu būvi vai tās daļu, pārbūvētu, atjaunotu, restaurētu, iekonservētu, nojauktu būvi vai ierīkotu inženiertīklu. Savukārt būvatļauja ir administratīvais akts ar nosacījumiem būvniecības ieceres realizācijai dabā – projektēšanai un būvdarbiem – līdz būves pieņemšanai ekspluatācijā. Saskaņā ar Būvniecības likuma 15. panta pirmo daļu būvatļauju izdod, ja būvniecības iecere atbilst vietējās pašvaldības teritorijas plānojumam, lokālplānojumam (ja tāds ir izstrādāts) un detālplānojumam (ja tas nepieciešams saskaņā ar normatīvajiem aktiem).
Saskaņā ar Būvniecības likuma 17. panta pirmo daļu būvdarbus drīkst uzsākt pēc tam, kad būvvalde ir izdarījusi atzīmi būvatļaujā par visu tajā ietverto projektēšanas nosacījumu izpildi, būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi un būvatļauja kļuvusi neapstrīdama. Būvatļauja ir uzskatāma par administratīvo aktu, kas dod tiesības veikt būvprojekta realizāciju. Ja būvprojektā paredzētie būvdarbi ir pabeigti, maksimālā būvdarbu veikšanas ilguma pagarināšana nav nepieciešama, bet būvobjekts ir nododams ekspluatācijā.
Ja līdz 2022. gada 1. oktobrim būvprojektā paredzētie būvdarbi nav pabeigti, būvvaldei ir tiesības pagarināt maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, lai turpinātu realizēt būvprojektā paredzētos būvdarbus, ja tiek izpildīti Ministru kabineta noteikumu nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 97. punktā minētie nosacījumi.
Savukārt 97. punkts nosaka: “Ja ēka vai tās kārta (ja ēku paredzēts īstenot pa kārtām) nav nodota ekspluatācijā noteiktajā termiņā, būvatļauju pagarina uz būvniecības ierosinātāja pieprasīto laiku, ja institūcijai, kura pilda būvvaldes funkcijas, būvniecības informācijas sistēmā ir pieejama:
- aktuāla ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta;
- iesniegts ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plāns;
- uz pieprasīto pagarinājuma termiņu izsniegtas būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.
Lai pagarinātu maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, būvdarbiem objektā ir jābūt uzsāktiem. Ja būvdarbi nav uzsākti, būvvaldē jāiesniedz iesniegums būvatļaujas anulēšanai.
Ja nav saglabājies būvprojekts vai būvatļauja, tad pirmkārt, ir jāpārbauda, vai iecere vispār ir saskaņota ar būvvaldi un vai ir saņemta būvatļauja. Ja būvvaldes rīcībā ir būvprojekts un būvatļauja, var pieprasīt izsniegt apliecinātas kopijas. Otrkārt, ja dokumenti nav saglabājušies, būvprojekts ir jāpārstrādā no jauna, saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, saņemot jaunu būvatļauju.
Ja ēka ir sen uzbūvēta, jānovērtē tās tehniskais stāvoklis: to dara sertificēts speciālists (būvinženieris vai arhitekts). Par apsekošanas laikā konstatēto tiek sagatavots tehniskās apsekošanas atzinums, kurā sniedz ēkas tehniskā stāvokļa novērtējumu un rekomendācijas – vai ir nepieciešams ēkas vai tās daļas atjaunošana, vai arī ēka ir nonākusi tik sliktā tehniskā stāvoklī, ka ir nojaucama.
Kas attiecas uz ēkas nodošanu ekspluatācijā, būvvalde norāda, ka pēc būvprojektā paredzēto būvdarbu pabeigšanas pilnā apjomā būvniecības ierosinātājam (pasūtītājam) būvvaldē ir jāiesniedz sekojoši dokumenti ēkas pieņemšanai ekspluatācijā, izņemot gadījumu, ja attiecīgā informācija un dati pieejami būvniecības informācijas sistēmā:
- apliecinājumu par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai vai ēkas nojaukšanu;
- būvprojekta izmainītās daļas vai rakstisks saskaņojums no projekta autora par izmaiņām ēkas iekšējā plānojumā;
- izpildmērījumu plānu, tai skaitā vertikālo uzmērījumu, kurā atainota uzbūvētās ēkas piesaiste zemes gabala robežām, ēkas vertikālā piesaiste, izbūvēto inženierbūvju (piemēram, žogs, ūdensapgādes, kanalizācijas, elektroapgādes, apkures utml. inženiertīkli, ceļi un laukumi) uzmērījumi, to tehniskie rādītāji (piemēram, garums, dziļums, augstums; ceļiem un laukumiem – platība). Izpilduzmērījumu plānam ir jābūt reģistrētam pašvaldības augstas detalizācijas informācijas datubāzē. Izpilduzmērījumu var veikt sertificēts mērnieks;
- tehnisko noteikumu izsniedzēju (ja paredzēti pieslēgumi pie centralizētiem inženiertīkliem) atzinumus par inženiertīklu gatavību ekspluatācijai;
- ēkas vai telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietu (jāpasūta Valsts zemes dienestā (VZD); VZD iesniedzams brīvas formas iesniegums,
- ēkas energoefektivitātes pagaidu sertifikātu (veic sertificēts energoauditors). Ēkas atjaunošanas vai pārbūves gadījumā – ja veikti energoefektivitātes pasākumi;
- elektroinstalācijas pārbaudes dokumentāciju (veic sertificēts elektriķis);
- apkures ierīces, iekārtas, dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu tehniskā stāvokļa pārbaudes aktu (veic sertificēts skursteņslauķis).
Pēc dokumentu saņemšanas būvvalde 10 darba dienu laikā vienosies ar iesniedzēju par objekta apsekošanu. Ja būvdarbi veikti atbilstoši akceptētajai būvniecības iecerei un būvniecību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem, tiek sagatavots akts par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.
Būvvalde aicina izmantot būvniecības informācijas sistēmu, lai iesniegtu apliecinājumu par būves gatavību ekspluatācijai arī tad, ja būvatļauja nav reģistrēta būvniecības informācijas sistēmā.
Lai ēku ierakstītu zemesgrāmatā, īpašnieks iesniedz nostiprinājuma lūgumu, kā arī pievieno aktu par būves pieņemšanu ekspluatācijā.
Lai noskaidrotu neskaidros jautājumus, vizīti būvvaldē var pieteikt pie būvvaldes vadītāja/arhitekta (tālr. +371 65133631; +371 29418418), būvinspektora (tālr. +371 64901037; +371 26360885), līdzi ņemot projektu, būvatļauju, kadastrālās uzmērīšanas lietu un citus dokumentus, kas saistīti ar ēku.
Aicinām nekustamo īpašumu īpašniekus, kuru īpašumos ir uzsākts būvniecības process, pievērst uzmanību būvatļaujā norādītajam maksimālajam būvdarbu veikšanas termiņam un savlaicīgi veikt būves nodošanu ekspluatācijā vai veikt pasākumus būvdarbu termiņa pagarināšanai.
Vienlaicīgi vēršam uzmanību, ka būvniecības informācijas sistēmā ir pieejama video apmācība dokumentu iesniegšanai būvvaldē caur būvniecības informācijas sistēmu:
https://bis.gov.lv/noderigi/bis-apmacibas,
kā arī lietošanas rokasgrāmata:
https://bis.gov.lv/bisdokumentacija/bis-lietosanas-rokasgramatas.