Vide
Pļaviņu HES

Ļoti iespējams, ka klimatisko izmaiņu ietekmē ar palu laiku turpmāk būs jārēķinās pat no decembra līdz aprīlim, tādēļ AS “Latvenergo” Daugavas HES kaskāde tika sagatavota darbam paaugstinātas pieteces apstākļos un ir gatava arī prognozētajam lielajam ūdens pieplūdumam. Savstarpēji koordinētai rīcībai palu laikā šodien notiek ikgadējā VARAM organizētā iesaistīto pušu palu komisijas sanāksme. Daugavas HES strādā ar pilnu pieejamo jaudu. Šobrīd ūdens pietece pārsniedz Ķeguma HES elektroenerģijas ražošanā izmantojamo ūdens daudzumu, un ūdens straumes drošai novadīšanai ir atvērti vairāki stacijas aizvari.

Gada sākums ir apliecinājis, ka līdz šim par reto parādību uzskatītie ziemas pali būs regulāra, varbūt pat ikgadēja realitāte, kas iestiepsies līdz pat pavasara palu laikam. Tādējādi par palu periodu varēs uzskatīt laika periodu no decembra līdz aprīlim. Šobrīd Daugavā pavasara palu periodā ienāk ūdens masas no tās lielākā sateces baseina  Krievijā un Baltkrievijā. Paredzams, ka šie būs vieni no lielākajiem paliem pēdējā desmitgadē.

Andris Vīksna, LVĢMC Prognožu un klimata daļas vadītājs: “Turpinoties sniega kušanai, augstais pieteces apjoms turpināsies arī aprīļa pirmajā dekādē, tomēr, ņemot vērā, ka ledus upē jau ir izgājis, krasu ūdens līmeņa paaugstināšanos šobrīd neprognozējam. Tajā pašā laikā, ņemot vērā lielo ūdens daudzumu, upju palienes un zemākās vietas būs ilgstoši applūdušas.”

“Latvenergo” koncernā katru gadu tiek izveidota palu komisija, kas organizē un uzrauga sagatavošanas darbu veikšanu, lai nodrošinātu sekmīgu koncerna ražotņu darbību pavasara palu periodā.

Šodien, 30. martā notiek kārtējā VARAM organizētā palu pārvaldības komisijas sēde, kurā valsts, valsts aizsardzības, pašvaldību organizācijas un “Latvenergo” vienojas par saskaņotu rīcību šajā laikā. Līdz šim notikusī sadarbība ir izcila, ko apliecina rīcība janvāra plūdu laikā.

Andris Zēģele, AS “Latvenergo” HES tehniskais direktors: “Šobrīd Pļaviņu HES ūdens pietece sasniegusi 2800 m3/sek., šāda pietece pēdējo reizi ir bijusi 2013. gadā. Attiecīgi Daugavas HES kaskāde strādā, izmantojot visu pieejamo jaudu, tādējādi nodrošinot Latvijas elektroenerģijas patēriņu un arī pozitīvi ietekmējot elektroenerģijas cenu “Nord Pool” biržā. Ūdens pietecei pārsniedzot elektroenerģijas ražošanā izmantojamo ūdens daudzumu, tiek atvērti ūdens pārgāznes aizvari. Tas šobrīd ir noticis Ķeguma HES, ko labi var aplūkot no upes labajā krastā izveidotās skatu vietas – aicinām izmantot šo reto iespēju!”

AS “Latvenergo” Daugavas HES kaskāde tika savlaicīgi sagatavota lielam ūdens pieplūdumam, sākot ar personāla gatavību un tehnisko nodrošinājumu:

  • lai maksimāli izmantotu hidroresursus elektroenerģijas ražošanai un nepieciešamības gadījumā lieko ūdeni novadītu pār ūdens pārgāzni, pilnībā veikta iekārtu sagatavošana un pārbaude palu periodam;
  • Daugavas HES ekspluatācijas režīms pakārtots hidrotehnisko būvju drošumam;
  • šobrīd tiek strādāts ar esošo Daugavas pieteci, racionāli izmantojot to elektroenerģijas ražošanai;
  • ievēroti ekspluatācijas instrukcijas un ūdens resursu lietošanas atļaujā   noteiktie līmeņa intervāli ūdenskrātuvēs;

operatīvais personāls ir sagatavots kvalitatīvai un savlaicīgai darbu koordinācijai, lēmumu pieņemšanai par konkrētiem pasākumiem un sadarbībai ar VARAM, VUGD u.c. iesaistītajām institūcijām.