Aizkraukles novada dome veica grozījumus saistošajos noteikumos “Par palīdzību bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas Aizkraukles novadā” un saistošajos noteikumos “Par braukšanas maksas atvieglojumiem un kārtību, kādā tiek apmaksāti transporta izdevumi izglītojamajiem Aizkraukles novadā”. Grozījumi stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.
Saistošo noteikumu “Par palīdzību bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas Aizkraukles novadā” grozījumu mērķis ir paaugstināt sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un apgūst vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības vai profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmu vai arī studē augstākās izglītības iestādē, palielinot pabalstu ikmēneša izdevumu segšanai par 10% no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.
Pilngadību sasniedzis bērns atrodas īpaši neaizsargātā situācijā, jo nereti no ārpusģimenes aprūpes nākušajiem bērniem ir mazāks sociāli labvēlīgo kontaktu loks, zemākas prasmes risināt dažāda veida sarežģījumus un zemāks izglītības līmenis. Finansiālais nodrošinājums pilngadību sasniegušajiem bērniem ir nepietiekams, kas var veicināt nepieciešamību pārtraukt mācību ieguves procesu, lai nodrošinātu ikdienas pamatvajadzības. Ilgtermiņā zems izglītības līmenis samazina iespēju iegūt labi apmaksātu darbu un veicina risku nonākt nelabvēlīgā finansiālā situācijā.
Kā sekas var būt dažāda veida sociāli nelabvēlīgi notikumi ar nokļūšanu sociālā riska grupā, pakļaujot nabadzības, sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam.
Saistošo noteikumu “Par braukšanas maksas atvieglojumiem un kārtību, kādā tiek apmaksāti transporta izdevumi izglītojamajiem Aizkraukles novadā” grozījumu mērķis ir nodrošināt saistošo noteikumu atbilstību spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam, lai likumiskajiem pārstāvjiem sniegtu finansiālu atbalstu (kompensējot personiska transporta lietošanu) izglītojamā nogādāšanai ar personisko transportu līdz speciālajai izglītības iestādei citā novadā, kas ir tuvākā speciālā izglītības iestāde izglītojamā dzīvesvietai.
Šīs izmaiņas paplašina pašvaldības sniegtā pakalpojuma apjomu un ir atbalsts tiem iedzīvotājiem, kuru bērni mācās speciālajās izglītības iestādēs.