“Kā gribu, tā izklaidējos! Gribu – guļu, gribu-rakstu grāmatas!” tāda atbilde grāmatas autorei Lidijai Ozoliņai par grāmatas tapšanu. 17. janvārī Neretas kultūras centrā kopā ar senioriem un draugiem autore atzīmēja grāmatas “No Neretas līdz Neretiņai” dzimšanas dienu.
Pasākums noritēja omulīgā gaisotnē, kurā autore izstāstīja grāmatas tapšanas gaitu, diskutēja par vēstures faktiem un ierosinājumiem nākamajai grāmatai.
Šajā grāmatā ir tikai viens fotoattēls – uz vāka. Pati autore uzsvēra, ka ir ļoti grūti atrast jaunas vēsturiskās bildes, tāpēc grāmata šoreiz ir vairāk lasāma nekā skatāma. Klātesošie jautāja par attēlu, kas ir redzams un kas ir šie ļaudis? Lidija Ozoliņa atklāj: “Fotoattēlā redzams fragments no Pilkalnes muižas ķieģeļnīcas darba procesa. Attēlā redzamie ražotnes strādnieki ir Valmieras teātra aktiera Riharda Rudāka tēvs, nākamais ir Grišķens, tad Osītis no Kalnamuižas. Priekšplānā māla bedrē ar lāpstu rokās stāv Krisūns. Māla skalošanas un mīcīšanas, jēlo ķieģeļu pārvietošanas procesā no veidnēm uz lielajiem ķieģeļu žāvēšanas šķūņiem izmantoja gan zirgus, gan vagonetes uz sliedēm. Tikai tad, kad šķūņu caurvējā plauktos saliktie ķieģeļi apžuva līdz atbilstošajam mitruma līmenim, tos lika ceplī dedzināšanai. Pilkalnes ķieģeļnīcā ražoja ļoti kvalitatīvus ķieģeļus.
Fotogrāfijas autori ir Alma un Miķelis Kiršteini, kuriem piederēja fotosalons Neretā. Fotogrāfi veikuši etnogrāfiski vērtīgu darbu, dodoties fotografēt zemnieku sētās un tā laika ražotnēs sadzīves, kā arī darba procesos. Tā fotogrāfijās saglabāta novada vēsture.”
Pasākuma izskaņā visi tika cienāti ar gardu, mājās ceptu grāmatas dzimšanas dienas torti.
Ir jauki, ka novadā ir šādi cilvēki, kas prot uzklausīt, saklausīt, apkopot vēstures materiālus un pēc tam to visu apkopot grāmatā. Vēsture mums ir apkārt un katra diena, ko nodzīvojam, ir pagātne. Mēs esam tie, kas veido vēsturi.