Ir gan radusies kāda problēma ‒ brūnie konteineri nav piemēroti ziemas sala apstākļiem, jo to saturs sasalst vienā gabalā kā akmens. Tā kā konteineri nebija iztukšojami, no vairākiem atkritumu laukumiem tie tika aizvesti, lai atkusnī iztukšotu un izmazgātu. SIA “Aizkraukles KUK” pasūtīja jaunus konteinerus novietošanai sasalušo konteineru vietā.
Koknesē, Indrānu ielā 8, pēc SIA “Kokneses Komunālie pakalpojumi” iniciatīvas SIA “Ķilupe” bioloģisko atkritumu konteiners novietots pirms četriem mēnešiem, tur atkritumus var nogādāt jebkuras daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji. SIA “Kokneses Komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Ziedonis Vilde informē, ka iedzīvotāju aktivitāte ir diezgan zema. Tā kā par konteineru nomas un izvešanas pakalpojums nav lēts, pie katras daudzdzīvokļu mājas konteineri pašlaik netiks novietoti.
Skrīveru pagasta pārvaldes vadītāja Santa Finstere informē, ka SIA “Ķilupe” Skrīveros var nodrošināt bioloģisko atkritumu savākšanas pakalpojumu, taču līdz šim nav bijis pieprasījuma no daudzīvokļu māju iedzīvotājiem. Daudzdzīvokļu māju pārvaldītājs pagasta pārvaldi informējis ‒ kamēr nav iesniegumu, pakalpojums netiek sniegts. SIA “Skrīveru saimnieks” valdes loceklis Aigars Sprudzāns norāda ‒ ja iedzīvotāji vēlas šķirot bioloģiskos atkritumus, jāvēršas uzņēmumā pa tālruni +371 65197383 vai jāraksta e-pastā: saimnieks@skriverusaimnieks.lv, pēc tam uzņēmums organizēs dzīvokļu īpašnieku aptauju, jo bioloģisko konteineru izmantošana ietekmēs maksājumus. Svarīgi, lai iedzīvotāji būtu gatavi ievērot šādu konteineru izmantošanas noteikumus un lai tajos netiktu mesti neatļauti atkritumi.
SIA “Ķilupe” piedāvā nomāt speciālos brūnas krāsas plastmasas konteinerus ar 660 litru un 240 litru tilpumu, cenrādis pieejams SIA "Ķilupe" tīmekļvietnē. Saņemt konsultāciju par bioloģisko atkritumu konteineriem iespējams, zvanot SIA “Ķilupe” klientu apkalpošanas centram pa tālruņiem +371 65071222, +371 29104053 vai rakstot e-pastā: kilupe@gmail.com.
SIA “Pļaviņu Komunālie pakalpojumi” valdes locekle Santa Zālīte informē, ka ir nosūtīts pieprasījums uzņēmumam SIA “Eco Baltia vide” izvietot pavisam 48 bioloģisko atkritumu konteinerus Pļaviņās un Vietalvā, kur ir uzņēmuma apsaimniekošanā esošās daudzīvokļu mājas. Pie mazajām mājām tiks novietoti 120 litru konteineri, pie lielajām ‒ 240 litru konteineri. “Lūgums māju iedzīvotājiem būt aktīviem un informēt mājas apsaimniekotāju, ja mājas iedzīvotāji atkritumus kompostē un mājai nav nepieciešams bioloģisko atkritumu konteiners. Sadzīves atkritumu konteineros nevar atrasties bioloģiskie atkritumi,” saka Santa Zālīte.
Ja bioloģiskie atkritumi rodas neregulāri, SIA “Eco Baltia vide” piedāvā iegādāties priekšapmaksas speciālo maisu, kurā ievietot bioloģiskos dārza un pārtikas atkritumus. Maisi pieejami 120 litru tilpumā un to izvešanu var pieteikt pēc nepieciešamības. Maisus var iegādāties Pļaviņās, Daugavas ielā 47, veikalā “Oāze”.
SIA “Eco Baltia vide” klienti bioloģisko atkritumu šķirošanai par samazinātu tarifu var pieteikt dažāda izmēra konteinerus. Pieejami 0,12 m3, 0,24 m3 un 0,66 m3 tilpuma konteineri, kas tiek izvesti pēc grafika. Pakalpojumu var pieteikt gan fiziskas, gan juridiskas personas. Jautājumu gadījumā uzņēmums aicina sazināties, rakstot e-pastā: info@ecobaltiavide.lv vai zvanot pa tālruni 8717 vai +371 67799999.
Jaunjelgavā un Neretā atkritumus apsaimnieko SIA “Vidusdaugavas SPAAO”. Tās valdes loceklis Jānis Bisenieks stāsta, ka bioloģisko atkritumu apsaimniekošana vēl ir procesā, notiks dialogs iedzīvotājiem. Konteinerus var izvietot, taču problēmas radīs to apsaimniekošana, īpaši vasarā. Ja konteineri ir jāiztukšo 72 stundu laikā, braukt pēc tiem uz Neretu 50 kilometrus nebūs ekonomiski ne atkritumu apsaimniekotājam, ne iedzīvotājiem, jo tiks tērēta degviela, laiks, gaisā nonāks izmeši un iedzīvotājiem sadārdzināsies izmaksas. Ziemas salā problēmas radīs konteineros izmesto virtuves atkritumu sasalšana. Tādēļ iedzīvotāji gan Neretā, gan Jaunjelgavā tiek aicināti no virtuves atkritumiem veidot kompostus, tas būtu jēgpilnāk un lietderīgāk. Tā kā Aizkraukles novads ir iekļauts Latgales atkritumu apsaimniekošanas reģionā, kopā ar citu novadu kolēģiem šogad plānots izveidot mājkompostēšanas reģistru.
Motivācija šķirot bioloģiskos atkritumus var būt gan ekonomiska, gan balstīta rūpēs par vidi. Tā kā ap 40 vai pat 50 % no nešķirotiem sadzīves atkritumiem veido tieši pārtikas atkritumi, šķirojot samazināsies poligonā noglabājamo atkritumu apjoms.
Komposts – biokonteineru labākā alternatīva
SIA “Eco Baltia vide” iesaka apsaimniekot bioloģiskos atkritumus, veidojot kompostu, kas ir ekonomiski un ekoloģiski, kā to jau ir darījušas vairākas paaudzes pirms mums. Ja mājsaimniecība ir jau uzsākusi kompostēšanu vai tai ir iespēja to darīt savā teritorijā, iedzīvotāji ir aicināti arī turpmāk vai no jauna bioloģiskos atkritumus kompostēt. Tādā gadījumā nav nepieciešamības pēc atsevišķa konteinera bioloģiskajiem atkritumiem.
Kompostā var likt augļu un dārzeņu mizas, lapas, augu izcelsmes pārtikas produktus, tējas un kafijas biezumus, grieztos ziedus un telpaugus, olu čaumalas un dažādus dārza uzkopšanas atkritumus – zāli, vecos augus, neliela izmēra zarus. Kompostā neiederas gaļas un zivju gaļas pārtikas produkti, sadzīves atkritumi, tūju un citu koku zari.
Bioloģisko pārtikas atkritumu konteineros drīkst likt:
- virtuves pārtikas atkritumus bez stikla, plastmasas vai cita iepakojuma (augļus, dārzeņus, kafijas un tējas biezumus, olu čaumalas, ēdienu atkritumus, termiski apstrādātus gaļas, zivju pārtikas produktus un sieru, nederīgus pārtikas izstrādājumus, piena produktu atkritumus, izņemot šķidrumus;
- dārzu vai parku atkritumus (koku lapas, zāli, vecos augus, izņemot koku un tūju skujas un zarus).
Bioloģisko pārtikas atkritumu konteineros nedrīkst likt:
- termiski neapstrādātus gaļas un zivju produktus;
- jebkāda veida iepakojumu (plēves, plastmasas, stikla, koka, skārda, papīra, kartona u. c.);
- zemi, karstus pelnus, akmeņus, izdedžus, koku zarus, tūju zarus;
- šķidros atkritumus (asenizācijas atkritumus, pārtikas eļļas u. c.);
- nešķirotus sadzīves atkritumus;
- baterijas;
- citus atkritumus, kas nav virtuves un dārza atkritumi.
SIA “Eco Baltia vide” ieteikumi
Ja rodas bažas, ka pārtikas atkritumu šķirošana radīs lielas neērtības un smakas, uzņēmums iesaka vairākus padomus.
- Sāciet šķirot ar mazumiņu. Piemēram, iesākumā tikai augļu un dārzeņu mizas metiet atsevišķā trauciņā.
- Ierīkojiet speciālu tvertni. Mājsaimniecībā bioloģiskos atkritumus ērtāk būs uzkrāt nelielā traukā. Ir pieejamas speciālas tvertnes šo atkritumu savākšanai, piemēram 2‒5 litru tilpumā, ar vāku un dubultu ietvaru un speciālām atverēm gaisa apmaiņai, kā arī dažādiem citiem tehniskiem uzlabojumiem, kas novērš smaku izdalīšanos.
- Iznesiet atkritumus regulāri. Ja katru dienu pastaigas nolūkā iznesīsiet iztukšot šo tvertni, neradīsies smakas, turklāt būsiet izkustējies. Kad būsiet pieradis šķirot mizas, papildiniet šķirojamo bioloģisko atkritumu klāstu.
- Turiet tvertni tīru – ieteicams tvertnē lietot speciālos maisus, lai tā turētos tīra vai arī tvertni pēc iztukšošanas izskalot.
Ja redzēsiet, ka sadzīves atkritumu tvertne mājās piepildās retāk, motivācija šķirot pieaugs!