Sabiedrība Sociālie pakalpojumi
Sociālā dienesta ēka

Novembra otrajā otrdienā tika atzīmēta Starptautiskā sociālo darbinieku diena. Gatavojoties šiem svētkiem, Aizkraukles novada Sociālais dienests pirmo reizi pēc administratīvi teritoriālās reformas organizēja iedzīvotāju aptauju par sniegto pakalpojumu kvalitāti un iespējām to uzlabot. Pavisam tika saņemtas 213 aizpildītas anketas.

Ierosina uzlabojumus

Pēc teritoriālās reformas novada sociālais dienests jaunā veidolā pastāv trešo gadu, un aizvien tiek domāts, kā attīstīt un pilnveidot tā sniegtos pakalpojumus. Visas aptaujas anketas tika izskatītas un rūpīgi analizētas, lai plānotu turpmāko dienesta pakalpojumu attīstību.

Secinājām, ka pēc dažādiem sociālā dienesta pakalpojumiem pieprasījums kļūst arvien lielāks, un iedzīvotāji ir ierosinājuši vairākus priekšlikumus, kas varētu uzlabot dienesta ikdienas darbu. Piemēram, saņemts priekšlikums nodrošināt kabinetu sociālajam darbiniekam, kurā strādātu tikai viens darbinieks. Tāpat iedzīvotāji vēlas, lai darbinieki daudz vairāk skaidro un sniedz informāciju par pašvaldības sniegtajām iespējām.

Daļu priekšlikumu esam ņēmuši vērā un jau šobrīd plānojam, kā uzlabot sociālā dienesta sniegto pakalpojumu kvalitāti. Taču daļa priekšlikumu ir finansiāli apjomīgi, līdz ar to šobrīd tos īstenot nebūs iespējams. Piemēram, no iedzīvotāju anketām secinām, ka ģimenes, kurās aug bērni ar invaliditāti, arī turpmāk gribētu saņemt fizioterapijas, kanisterapijas, reitterapijas un citus rehabilitācijas pakalpojumus, kādi bija pieejami projektā “Atver sirdi Zemgalē!”. Taču pagājušā gada otrajā pusē projekts noslēdzās, daļu pakalpojumu pašvaldība turpina nodrošināt, tomēr šādi individuālie rehabilitācijas pakalpojumi pēc projekta beigām vairs nav pieejami.

Nākamā gada pirmajā pusē plānots izstrādāt jaunus noteikumus, pilnveidojot esošo pakalpojumu piešķiršanas un saņemšanas kārtību, lai esošā finansējuma robežās šādām ģimenēm tomēr varētu sniegt atbalstu. Piemēram, šī gada laikā esam saņēmuši sešus iesniegumus par psihologa pakalpojuma piešķiršanu bērniem, kuriem invaliditāte noteikta pirmo reizi. Šādu pakalpojumu piešķir sociālais dienests, bet izdevumus pilnā apmērā pašvaldībai kompensē valsts, līdz ar to aicinām arī citus vecākus par šādu iespēju interesēties sociālajā dienestā.

Vajadzības mainās

Sociālais darbs Latvijā aizsākās līdz ar neatkarības atjaunošanu 1991. gadā, un sākotnēji sociālie dienesti iedzīvotājiem nodrošināja lielākoties pabalstus, taču šobrīd sabiedrības vajadzības ir mainījušās un iedzīvotājiem ir nepieciešami dažādi sociālie pakalpojumi viņu problēmu risināšanai.

Pieaug personu ar invaliditāti skaits, un palīdzība nepieciešama arvien vairāk senioriem, kurus skar veselības problēmas. Saņemam ziņojumus no policijas, bāriņtiesas un citām iestādēm par vardarbības gadījumiem ģimenēs, un sociālais dienests aizvien vairāk iesaistās to risināšanā. Šī gada laikā sociālais dienests vairāk nekā 50 bērniem ir piešķīris sociālās rehabilitācijas pakalpojumu dzīvesvietā un 20 bērniem pakalpojumu krīzes centrā, kas krietni pārsniedz plānoto sākotnējā vienošanās ar Latvijas Bērnu fondu paredzēja sniegt palīdzību tikai 10 bērniem.

Jābūt vēlmei sadarboties

Bieži vien saņemam iedzīvotāju lūgumus iesaistīties dažādu jautājumu risināšanā – tie ir kaimiņu strīdi, nekārtības dzīvesvietā, alkohola lietošana un citi gadījumi, kad iedzīvotājiem būtu nepieciešama palīdzība, taču vairākkārt runājot ar iesaistītajām personām, tās no palīdzības atsakās. Rezultāts ir sasniedzams tikai tad, ja puses ir ieinteresētas sadarboties un mainīt savu situāciju. Tomēr arī turpmāk aicinām iedzīvotājus nepalikt vienaldzīgiem un ziņot par gadījumiem, ja kāds kaimiņš atrodas bezcerīgā situācijā. Sociālais dienests noteikti pārliecināsies par situāciju un iespēju robežās personai sniegs atbalstu. Iedzīvotāji bieži vien gaida ātru risinājumu, taču lielākoties tas ir ilgstošs darbs un sadarbības veidošana ar iesaistītajām pusēm, līdz tiek sasniegts rezultāts.

Sociālais darbs ar jauniešiem

Šogad sociālajā dienestā noteikta jauna specializācija sociālais darbs ar jauniešiem, jo aizvien biežāk saņemam informāciju no policijas, izglītības iestādēm un iedzīvotājiem par jauniešiem, kuri savā ikdienā nav izvēlējušies sabiedrībai pieņemamu dzīvesveidu. Sociālais darbinieks ar jauniešiem sadarbojas, lai apzinātu viņu stiprās puses un potenciāla izmantošanas iespējas. Tā rezultātā mūsu novada 15 jaunieši ir iesaistījušies Latvijas Samariešu apvienības Jauniešu atbalsta nodaļas programmā, kurā tiek organizētas dažādas aktivitātes, lai palīdzētu risināt uzvedības problēmas, veidotu sociālās prasmes un iemaņas, motivētu, paplašinātu sociālo kontaktu loku, nodrošinātu lietderīgu brīvā laika pavadīšanas iespējas. Oktobrī un novembrī jauniešiem tika organizēti divu dienu piedzīvojumu un izglītojoši braucieni, kuru laikā viņi attīstīja komunikācijas prasmes.

Pārtikas pakas būs tikai trūcīgajiem

Saeimā vēl tiek spriests par sociālo pakalpojumu grozu, kas būs jānodrošina vienlīdz vienāds visās pašvaldībās. Lēmums vēl nav pieņemts, bet groza saturs ir zināms. Daļu pakalpojumu iedzīvotājiem šobrīd jau nodrošinām, daļai pakalpojumu ir noteikts vēlāks termiņš, līdz ar to būs iespēja vēl sagatavoties izmaiņām un atrast pakalpojumu sniedzējus, kas Aizkraukles novada iedzīvotājiem varēs nodrošināt, piemēram, patversmes pakalpojumu.

No nākamā gada tiek plānotas dažādas izmaiņas saistībā ar sociālās palīdzības piešķiršanu, tostarp pārtikas pakas varēs saņemt tikai trūcīgās personas. Šobrīd Saeimā tiek skatīti grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kā rezultātā tiks palielināts trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis. Pēc Aizkraukles novada pašvaldības sociālā statusa saņēmēju skaita dinamikas secināms, ka maznodrošināto personu skaits ik gadu samazinās. Ņemot vērā, ka nākamgad trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis palielināsies, daļa maznodrošināto personu varētu kļūt par trūcīgām personām, saglabājot iespēju saņemt pārtikas pakas un citu valsts un pašvaldības sniegto atbalstu. Par apstiprinātajiem trūcīgās un maznodrošinātās mājsaimniecības ienākumu sliekšņiem un citām izmaiņām Sociālais dienests informēs Aizkraukles novada pašvaldības informācijas kanālos.

Pieaug maksa pansionātos

Izaicinājums pašvaldībām ir straujais ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumu maksas pieaugums. Vidēji ik gadu pašvaldība sedz līdzmaksājumu 130 personām, kuras ir vientuļas vai ir pamatoti iemesli, kādēļ radinieki nevar veikt līdzmaksājumu vai arī šie radinieki nav sasniedzami. Vidējā pensija Latvijā pašlaik ir 576 eiro, savukārt uzturēšanās izmaksas sociālās aprūpes centros sasniedz aptuveni 1000 eiro mēnesī (apmēram 30 eiro dienā). Maksa ik gadu pieaug, ņemot vērā vispārējo cenu, minimālās algas pieaugumu un citus faktorus.


  • Aizkraukles novada Sociālais dienests pašlaik nodrošina 19 sociālos pakalpojumus un vairāk nekā 15 dažādu veidu pabalstus.
  • Šī gada laikā sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības pabalstu nodrošināšanai Aizkraukles novadā ir izlietoti vairāk nekā 2,8 miljoni eiro.
  • Vislielākos izdevumus veido mājokļa pabalsts un ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojums katram no šiem mērķiem izlietoti vairāk nekā 800 tūkstoši eiro.

Edvarts Pāvulēns

Vadītājs - Apmeklētājus pieņem Daugavas ielā 1, Aizkraukle, 7. kab. pirmdienās plkst. 14.00–18.00
edvarts.pavulens [at] aizkraukle.lv