29. novembrī Aizkraukles novada Kultūras pārvalde Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedi” noslēdza projekta “Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē” īstenošanu ar semināru, kurā mūsu novada iedzīvotājiem bija iespēja tikties ar lībiešu mantojuma pētniekiem.
Tika apskatītas dažādas tēmas saistībā ar lībiešu kultūru, valodas pētniecību un vietvārdiem, arheoloģiju, tai skaitā zooarheoloģiju, etnogrāfiskajiem priekšmetiem. Ļoti svarīgi bija uzzināt, kur un kā meklēt liecības par seno lībiešu materiālu un kā mantojumu izmantot vietas zīmolvedībā.
Tikām iepazīstināti ar daudziem interesantiem faktiem par lībiešu apdzīvotajām teritorijām, kuras ir iestiepušās arī Daugavas kreisajā krastā. Aizkraukles senpilsēta bijusi visievērojamākā lībiešu apmešanās vieta austrumu virzienā. Iedziļinājāmies vārdos, kurus lietojam arī šodien un kuri liecina par lībiešu klātbūtni senāk. Piemēram, lībiešu valodā “Lilaste” ir vieta, kur aug niedras, “lil” ‒ stabule, “urga” – strauts, tekošs ūdens, “Ādaži” ‒ vieta uz krauja krasta, “Priekule” ‒ brīvais ciems.
Aizkraukles novadā sastopamies ar vairāku veidu kultūrvēsturisko mantojumu ‒ sēlisko, lībisko, latgalisko. Lībiešu pēdas ir dažādas, bet ir vismaz trīs dažādi pētījumu aspekti: materiālā kultūra, rakstiskie avoti un nemateriālais kultūras mantojums (valoda, tradīcija). Lībiskais mantojums, īpaši nemateriālais, pētīts salīdzinoši maz. Tas vairāk pētīts citās valstīs, piemēram, Igaunijā, Somijā. Būtu jāveic darbu tulkojumi, lai tos padarītu plašāk pieejamus.
Pētnieks Valts Ernštreits sacīja, ka, šajā projektā veicot izpēti, arī paši pētnieki guvuši jaunu skatījumu uz lībiešu vēsturi Latvijā kopumā. Atklājušās daudzas interesantas lietas, kurām paspēts tikai pieskarties un “nupat jāsāk rakt pa īstam”.
Liels paldies pētniekiem Valtam Ernštreitam, Renātei Siliņai-Piņķei, Jurim Tālivaldim Urtānam, Eduardam Plankājam, Ievai Vītolai, Guntai Kļavai, Lolitai Ozoliņai, Sanitai Kalnai un Lilijai Jakubenokai! Viņu veikums ir sākums dziļākai pētniecībai un sava novada identitātes meklēšanai. Lībiešu kultūras mantojums būs arī nozīmīga daļa no kompleksi veidota mūsu novada zīmola.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”, Vidzemes plānošanas reģions un Aizkraukles novada pašvaldība.