Kāpēc jubilāriem jāraksta iesniegums?

Aizkraukles novada pašvaldība saskārusies ar kādas iedzīvotājas neizpratni un pārmetumiem saistībā ar domes pieņemto lēmumu piešķirt pabalstu apaļās dzīves jubilejās, senioriem sasniedzot 80, 90 un 100 gadu vecumu. Izteikts pārmetums, kāpēc, lai saņemtu šo pabalstu, apsveicamajai personai vai tās pārstāvim vispirms jāraksta iesniegumu? Skaidrojam šo kārtību!

Lēmums, ka pabalsta saņēmējam vai tā likumīgajam pārstāvim jāraksta iesniegums un pabalsts jubilejā jāpieprasa, diemžēl ir vienīgais likumīgais veids, kā jubilāram minēto pabalstu izmaksāt.

2018. gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, tika uzsākta Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošana, kas stingri ierobežo iestāžu, tai skaitā arī pašvaldības, iespējas piekļūt un skatīt personu privātos datus. Personas kods tiek uzskatīts par īpaši sensitīvu informāciju un to bez personas piekrišanas nedrīkst skatīt, vēl jo vairāk lietot šos datus pašvaldības rīkojumos vai citos grāmatvedības attaisnojuma dokumentos.

Savukārt persona, uzrakstot iesniegumu ar lūgumu piešķirt tai pienākošos pabalstu, zināmā mērā izsaka vēlmi un savu piekrišanu personas datu, tostarp personas koda, kuru norāda iesniegumā, apstrādei un atļauj pašvaldības darbiniekiem tos skatīt un izmantot lēmuma pieņemšanai par pabalsta piešķiršanu.

Pašvaldība lūdz iedzīvotājus, īpaši seniorus, būt saprotošiem un pretimnākošiem. Pašvaldības mērķis nav bijis apgrūtināt savu iedzīvotāju ikdienu, bet gan maksimāli atbalstīt un palīdzēt novadniekiem, taču ikviens atbalsts ir jāsniedz, ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības.

Paldies par sapratni!