Aizkraukles pagasts Uzņēmējdarbība
Signe Žuka piedalās fotosesijā
Foto: Beāte Kalnaraupa.

Signe Žuka, uzņēmēja un bioloģiskā lauksaimniece no Aizkraukles pagasta, izmantojot novada pašvaldības projektu konkursa "Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā!" atbalstu un citu projektu piedāvātās iespējas, veiksmīgi izveidojusi savu biznesu, kura centrā ir ķiploku audzēšana. Šomēnes uzņēmēju dienās viņa saņēmusi balvu nominācijā “Jaunais uzņēmējs Aizkraukles novadā”.

Signes saknes ir Drustu pagasta Cēsu novadā, bet vīram Armandam dzimtā puse ir Daugavpils. Kopdzīvi ģimene izvēlējusies sākt Aizkrauklē. Sākumā dzīvojuši vienistabas dzīvoklītī, kur palicis par šauru, tāpēc ģimene iegādājusies lauku mājas “Aronijas” Aizkraukles pagastā ar 2,3 hektāriem zemes.

Saimniecība izauga kopā ar ģimeni – četri bērni, kuri aktīvi iesaistās lauku darbos, un vīrs, kurš vienmēr ir blakus, palīdzot ne tikai finansiāli, bet arī atbalstot visos saimniecības jautājumos un palīdzot radīt jaunas idejas. Paralēli saimniecībai Signe strādā pusslodzes pamatdarbu tirdzniecības jomā. Signe smejas, ka, salīdzinot ar lauku darbiem, reizēm dodas uz savu pamatdarbu mazā "atpūtā".

Uzvaras konkursos

Signes ceļš uz lauksaimniecību sākās bez tehnikas un resursiem, iesākumā viss darīts ar vienkāršiem darbarīkiem, pārsvarā tas bija roku darbs, bet ar laiku iegādāta dārza tehnika.

Lielākā saimniecības izaugsme sākās līdz ar Signes piedalīšanos dažādos konkursos un iegūto finansējumu. Viņas pirmais konkurss bija “Laukiem būt”, kas nodrošināja 150 eiro sākuma kapitālu. Vēlāk, piesakoties LEADER projektā, viņa ieguva jau 7 000 eiro, par kuriem iegādājās konteineru un žāvēšanas iekārtu.

Svarīga loma Signes uzņēmējdarbības attīstībā bijusi Aizkraukles novada pašvaldības projektu konkursam "Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā!", kurā viņa saņēma 3500 eiro finansējumu un aprīkoja konteineru ar virtuves iekārtu, saldētavu, ledusskapi, boileru un pieslēdza ūdeni. “Šis projekts ļāva paātrināt ražošanas procesu un paplašināt produktu piedāvājumu,” viņa stāsta.

Papildus tam Signe pieteicās arī konkursam "Jaunajiem lauksaimniekiem" un ieguva 15 000 eiro, ko izmantoja neliela traktora, siltumnīcas un ķiploku novākšanas iekārtas iegādei.

Paplašināšanās plāni

Signe stāsta, ka pašreiz viens no lielākajiem izaicinājumiem ir nepieciešamība paplašināt saimniecību. Ar 2,3 hektāriem zemes nepietiek, lai nodrošinātu augu sekas maiņu un augošo pieprasījumu. Uzglabāšanas telpu trūkums rada būtiskus zaudējumus. Šobrīd ģimene apsver iespēju būvēt pagrabu. “Pirmkārt, mums nepieciešams pagrabs, lai varētu uzglabāt produkciju, citādi viss saražotais ir steigā jārealizē. Nākotnē sapņoju arī par žāvētavas izbūvi, kur kaltēt dilles un ķiplokus. Pagaidām žāvēšanu nākas veikt dehidratorā, kas nav tik efektīvi,” stāsta Signe.

Plašs produktu klāsts

Šobrīd Signes saimniecības piedāvātā produkcija ir ļoti daudzveidīga. Pārdošanai viņa audzē ne tikai ķiplokus, bet arī burkānus, ķirbjus, kartupeļus, sīpolus, dilles, tomātus un gurķus, piedāvā pārstrādātus produktus ‒ ķiploku pulveri, ziedkātu pesto, cidoniju sīrupu, sukādes un vēl daudz ko citu. Populārākais produkts jau no pirmsākumiem ir ķiploku pušķis. Pircēji to ir iecienījuši kā dekoratīvu dāvanu, kuru var arī lietot uzturā.

Signe savus produktus pārdod ne tikai Aizkraukles novadā, bet arī citās Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Cēsīs, Ludzā. Visbiežāk produkciju izvēlas dzīvokļos dzīvojošas ģimenes no Aizkraukles, bet iecienījušas arī kafejnīcas.

Rudenīgais ķirbju šarms

Viens no jaunākajiem Signes projektiem ir fotosesijas ar viņas izaudzētajiem ķirbjiem. “Ievietoju bildes ar ķirbjiem internetā un cerēju, ka pieteiksies kāds profesionāls fotogrāfs. Un tā arī notika – tagad cilvēki pat no Rīgas brauc pie manis, lai taisītu ķirbju fotosesijas,” stāsta Signe. Viņa uzsver, ka tas ir veids, kā piesaistīt uzmanību viņas produkcijai, un šī ideja ir guvusi atsaucību: “Atbraucēji uz vietas var iepazīties ar visiem pieejamajiem lauku labumiem un tos iegādāties.”

Izglītība – ceļš uz izaugsmi

Lai gan Signe jau ir paveikusi daudz un izglītība agrārajā komercdarbībā sniedz stabilus pamatus, viņa atzīst, ka pastāvīgi turpina papildināt zināšanas. Ļoti daudz nācies uzzināt, piedaloties visos projektu konkursos. “Noteikumi katram konkursam ir atšķirīgi. Viss nav tik vienkārši, dažkārt jau pusē gribas atmest ar roku, ja kaut ko nesaprotu. Bet tomēr lielu daļu esmu apguvusi gan pašmācības ceļā, gan izglītojoties dažādos kursos. Zinu, kā rakstīt biznesa plānu, pārdot, pašai veikt grāmatvedību, gatavot produktus. Plānoju padziļināti apgūt mārketingu.”

Bērnos audzina patstāvību

Signes dzīve ir intensīva – viņa strādā pamatdarbā tirdzniecībā, vakaros palīdz bērniem ar mājasdarbiem, vadā viņus uz treniņiem, pati mācās, sazinās ar klientiem, piegādā produkciju un vada saimniecību. Signe ar lepnumu stāsta, kā šajos apstākļos izauguši bērni: “Viņi ne tikai palīdz mums lauku darbos, bet ir ļoti patstāvīgi. Bērni ir ļoti radoši, savā starpā trenējas pārdošanā, bet vecākais dēls iesaistās ģimenes biznesā, piedāvājot mūsu produkciju skolotājām.” Bērni palīdz ražas novākšanā un citu piemērotu darbiņu veikšanā, izņemot pārstrādi. “Uzskatu, ka mūsdienās bērniem pieejams pārāk daudz tehnoloģiju. Esmu priecīga, ka maniem bērniem ir lauki, kur viņi var darboties, apgūt īstas komunikācijas prasmes. Esmu stingra mamma, sekoju līdzi, lai bērniem skolā būtu labi vērtējumi, un pie tā arī strādājam,” teic Signe.

Neapstāties pie grūtībām

“Daudzi jautā, vai mēs ar vīru kādreiz ejam gulēt, kā dienā varam izdarīt tik daudz darbu, ja citam šķiet, ka tam vajag veselu nedēļu. Dažreiz sanāk, ka tikai vakaros ar vīru satiekamies, bet mēs paspējam gan atpūsties, gan strādāt, gan pabūt kopā ar ģimeni un draugiem. Protams, arī mums ir milzum daudz grūtību. Viss nav tik skaisti, kā liekas no malas, bet mēs vienkārši ejam un cīnāmies. Mēs rādām piemēru saviem bērniem, ka nevar apstāties pusceļā,” apņēmīgi saka Signe.