Projektu aktualitātes
Koknesē un Pļaviņās īstenos publiskās ārtelpas projektus

Aizkraukles novada pašvaldība ieguvusi Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu publiskās ārtelpas projektu īstenošanai Koknesē un Pļaviņās. Tiks uzlabota vides pieejamība, estētiskums, radot priekšnoteikumus pilsētas iedzīvotājiem un tūristiem sniedzamo pakalpojumu dažādošanai. Abus  projektus plānots īstenot līdz 2026. gada 31. maijam, ieguldot 617,656 eiro.

Centrālā un finanšu līgumu aģentūra apstiprinājusi divus Aizkraukles novada pašvaldības projektus – Nr. 5.1.1.3/1/23/A/047 “Kokneses publiskās ārtelpas attīstība” un Nr. 5.1.1.3/1/23/A/049 “Publiskās ārtelpas attīstība Pļaviņās”, kuriem paredzēts ERAF atbalsts projekta īstenošanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās” 5.1.1.3. pasākuma “Publiskās ārtelpas attīstība” ietvaros.

Projekta “Kokneses publiskās ārtelpas attīstība” mērķis ir publiskās ārtelpas attīstīšana pilsētas funkcionālajā teritorijā, uzlabojot dzīves vides kvalitāti un palielinot sabiedrības drošību.

Attīstot publiskās ārtelpas teritoriju Koknesē, kas atrodas Blaumaņa ielas un 1905. gada ielas krustojumā, tiks izveidota atpūtas un rekreācijas vieta dažādām iedzīvotāju mērķgrupām, izbūvēta gājēju ietve un takas, nodrošinot vides pieejamību, ierīkots videi draudzīgs apgaismojums, brīvpieejas dzeramā ūdens uzpildes vieta, elektrouzlādes punkts digitālo ierīču uzlādei, izmantojot saules enerģiju, videonovērošana, labierīcības, kas paredzētas arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, uzstādīti bērnu rotaļu laukumu elementi un āra trenažieru iekārtas, vismaz vienu paredzot personām ar funkcionāliem traucējumiem, izvietoti informatīvie stendi ar taktilo karti un paredzēti dažādi apstādījumi.

Kokneses publiskās ārtelpas attīstības projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 365 781 eiro, no tām ERAF līdzfinansējums ‒ 85 % jeb 310 913,85 eiro, pašvaldības finansējums ‒ 15% jeb 54 867,15 eiro.

Projekta “Publiskās ārtelpas attīstība Pļaviņās” mērķis ir publiskās ārtelpas attīstīšana Pļaviņu pilsētā, uzlabojot dzīves vides kvalitāti un palielinot sabiedrības drošību, ietverot zaļās infrastruktūras attīstību.

Attīstot publiskās ārtelpas teritoriju Pļaviņās, Rīgas ielā 4, tiks izbūvēta un attīstīta mikromobilitātei nepieciešamā infrastruktūra ar videi draudzīgu apgaismojumu un videonovērošanu, ierīkota brīvpieejas dzeramā ūdens uzpildes vieta un takas, nodrošinot vides pieejamību, izveidots autostāvlaukums, labiekārtotas un attīstītas atpūtas un rekreācijas vietas dažādām mērķgrupām, uzstādīti bērnu rotaļu laukuma elementi un āra trenažieru iekārtas, paredzot vingrošanas iekārtas arī senioriem un cilvēkiem ratiņkrēslos, izbūvētas labierīcības, kas paredzētas personām ar kustību traucējumiem, izvietoti informatīvie stendi par Daugavas piekrastes faunu un floru, veicinot vides izglītību, paredzēti dažādi apstādījumi.

Pļaviņu publiskās ārtelpas attīstības projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir  251 875 eiro, no tām ERAF līdzfinansējums ir 85 % jeb 214 093,75 eiro, pašvaldības finansējums ‒ 15% jeb 37 781,25 eiro.

Abus projektus paredzēts īstenot, ievērojot vides, ekonomikas un kultūras  iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” principus: estētika, ilgtspēja, iekļautība, tai skaitā nodrošinot publiskās ārtelpas attīstības risinājumu iekļaušanos apkārtējā ainavā, dabā balstīto risinājumu, universālā dizaina principu ievērošanu. Projektā paredzēto aktivitāšu īstenošanas rezultātā tiks izveidotas divas jaunas publiskās ārtelpas, uzlabojot un nodrošinot iedzīvotāju drošību, vides pieejamību, uzlabojot dzīves vides kvalitāti, radot priekšnoteikumus pilsētas iedzīvotājiem un tūristiem sniedzamo pakalpojumu dažādošanai, izveidojot vienotu labiekārtotas teritorijas koptēlu un paaugstinot pilsētas vides estētiski arhitektoniskās vērtības, veicinot piederības sajūtu, veidojot jaunu vietas identitāti, iekļaujot klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās pasākumus.