Aizkraukles novada Dzimtsarakstu nodaļā 2024. gadā reģistrēti 163 jaundzimušie (84 zēni un 79 meitenes) ‒ par 43 bērniem mazāk nekā 2023. gadā. Savukārt pašvaldības piešķirto pabalstu 250 eiro apmērā saņēmuši 191 bērna vecāki, bet 2023. gadā ‒ 231 bērna vecāki. To piešķir, ja bērns un viens no vecākiem ir deklarēts Aizkraukles novadā.
Ģimenēs piektie un sestie bērni
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Olita Sticere gan uzsver, ka dzimšanu, tāpat kā laulību un miršanu, var reģistrēt jebkurā Latvijas vietā. Aizkrauklē jau sen nav dzemdību nodaļas, un kopš tā laika ir samazinājies reģistrēto jaundzimušo skaits, jo māmiņas, kurām bērniņš nāk pasaulē Ogrē, Jēkabpilī, Rīgā vai kādā citā pilsētā, bieži vien bērna dzimšanu izvēlas reģistrēt tuvākajā nodaļā.
No 163 jaundzimušajiem Aizkraukles pilsētā un pagastā pērn deklarēti 38 mazuļi, Jaunjelgavas apvienībā – 22, Kokneses apvienībā – 33, Skrīveru pagastā – 19, Pļaviņu apvienībā – 27, Neretas apvienībā – 16. Citos novados deklarēti, bet reģistrēti 8 bērni.
Pirmais bērniņš piedzimis 41 ģimenē, otrais ‒ 51 ģimenē, trešais ‒ 41 ģimenē, ceturtais ‒ 21 ģimenē, piektais ‒ piecās ģimenēs, sestais ‒ četrās ģimenēs. Pagājušajā gadā pasaulē nācis arī viens dvīņu pāris – Estere un Elīza.
Dod arī divus vārdus
Populārākais meiteņu vārds pagājušajā gadā bijis Rūta – tā nosauktas četras meitenes. Jauno novadnieču vidū ir arī trīs Martas un Emīlijas, divas Annijas, Bellas, Ellas, Emmas un Melānijas.
Vairākām meitenēm doti divi vārdi – Lauma Bella, Kristīne Krista, Zīle Ulla, Paula Melisa, Evelīna Marija, Viktorija Alise, Mia Jasmīna, Adelīna Taisija.
Vecāki savām atvasēm izvēlējušies arī vārdus Adele, Antra, Anete, Alma, Amēlija, Abigeila, Aveļina, Beatrise, Diāna, Dora, Elija, Elizabete, Emanuēla, Evelīna, Florence, Grieta, Hanna, Ieva, Kate, Kristiāna, Laila, Lelde, Līva, Lorēna, Luna, Madlena, Maija, Marlēna, Melisa, Nellija, Nikija, Nora, Odrija, Olīvija, Otīlija, Patrīcija, Renāte, Sintija, Stefānija, Sniedze, Šarlote, Vanesa, Viktorija.
Zēniem populārākie vārdi ir Marks, tā nosaukti četri zēni, arī vārds Gustavs dots četriem mazajiem novadniekiem. Zēnu vidū ir arī divi Ernesti, Adriani, Kristapi, Ēriki, Niki, Henriji, Artūri, Martini, Kārļi, Raieni, Kristiāni, Renāri, Tomasi. Diviem zēniem dots vārds Aleks, diviem ‒ Alekss un vēl diviem ‒ Zemgus.
Daži zēni tikuši pie diviem vārdiem – Teo Gustavs, Olafs Liams, Gustavs Valdis, Zemgus Ako, Deivo Niks.
Vēl zēniem doti šādi vārdi: Aivo, Edžus, Eliass, Elijass, Endijs, Ervīns, Emīls, Everts, Bruno, Jēkabs, Damirs, Daniels, Dominiks, Gunvaldis, Gvido, Haralds, Intars, Kurts, Kirils, Kristers, Lūkass, Matiass, Markuss, Miks, Otto, Ralfs, Rainers, Reinards, Roberts, Romāns, Rūdolfs, Tālis, Timurs, Toms, Valters.
Pērn ir pieaudzis dzimšanas reģistru skaits bez ziņām par tēvu, līdz ar to ir arī pieauguši tiesas nolēmumi par paternitātes noteikšanu. No 163 reģistrētajiem bērniem laulībā dzimuši 79, paternitāte noteikta 77 bērniem, bet septiņiem bērniem dzimšanas reģistrā nav ziņu par tēvu. Saņemti arī trīs iesniegumi par trīspuspējo paternitātes atzīšanu ‒ tādi gadījumi rodas, ja bērna tēvs nav sievietes vīrs.
Laulību vairāk
Pagājušajā gadā reģistrētas 164 laulības (par trim vairāk nekā 2023. gadā), tai skaitā baznīcā ‒ 21 (iepriekš ‒ 20), ar ārzemnieku ‒ trīs (iepriekš ‒ piecas), ārpus Dzimtsarakstu nodaļas telpām ‒ 30 (iepriekš ‒ 31).
Izbraukuma laulības lielākoties tiek slēgtas Kokneses Likteņdārzā un viesu namos visā novadā ‒ Aizkraukles, Daudzeses, Kokneses, Staburaga un citos pagastos, arī Odzienas pilī. Lai gan viesu namos strauji pieaugusi maksa, jaunajiem pāriem tas nav šķērslis jāvārdu teikt skaistā, gleznainā vietā un viesu namos, kur var pulcēties liels kāzu viesu skaits. Ar Aizkraukles novada domes lēmumu šogad ir palielināta maksa par izbraukuma laulībām ‒ no 94 eiro līdz 150 eiro kopā ar PVN. Olita Sticere skaidro, ka tas saistīts ar pieaugušajām izmaksām.
Novada iedzīvotājiem joprojām tiek saglabāta atlaide ‒ ja viens no laulātajiem ir deklarēts novadā, atlaide ir 10 %, ja abi, atlaide ir 20 %.
Ceremonijas bez lieciniekiem
Laulāties uz Aizkraukles novadu brauc daudzi pāri no citiem novadiem, tai skaitā no Rīgas, Ogres, Salaspils, Birzgales, Krapes, tomēr kāzu viesu skaits ir sarucis.
Agrāk lielas kāzu svinības bija ar ap 100 cilvēku piedalīšanos, tagad liels kāzinieku skaits ir ap 30 ‒ 40.
Daļa pāru izvēlas laulāties savā vai vecāku skaisti iekoptajā zemnieku saimniecības sētā. Kopš laulību ceremonijā vairs nav nepieciešami liecinieki, pieaudzis to pāru skaits, kas laulību vēlas reģistrēt tikai divatā.
Laulības tiek arī šķirtas ‒ pērn bijuši 80 gadījumi, kad pāri izvēlējušies pārtraukt savu kopdzīvi, savukārt 2023. gadā tādi bijuši 86.
2024. gadā Aizkraukles novada Dzimtsarakstu nodaļā sastādīti 478 miršanas reģistri, kas ir par 49 mazāk nekā gadu iepriekš.
Pērn atkārtoti izsniegtas 166 civilstāvokļa aktu reģistrācijas apliecības, to skaits ir samazinājies.
Olita Sticere stāsta, ka saistībā ar karu Ukrainā, normatīvo aktu izmaiņām, nepieciešamību visu informāciju ievadīt datubāzēs un tajās pārbaudīt klientu sniegto datu pareizību, Dzimtsarakstu nodaļas slodze ir palielinājusies. Nodaļā nokārtot vajadzīgās formalitātes ierodas daudzi Ukrainas un citu valstu pilsoņi, pēc palīdzības dažkārt vēršas arī Latvijas pilsoņi, kuri dzīvo ārvalstīs.