Turpinot reģionālo vizīšu ciklu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs 6. jūlijā apmeklēja Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) Kokneses bibliotēkā un tikās ar koknesiešiem, lai informētu par pieejamajiem atbalsta instrumentiem atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās.
Viesojoties VPVKAC Kokneses bibliotēkā, ministrs ar Aizkraukles novada pašvaldības pārstāvjiem pārrunāja jautājumus par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) aktualitātēm, pakalpojumu pieejamību un kvalitāti.
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs Koknesē darbojas no 2019. gada 1. oktobra. VPVKAC speciāliste Antra Vasiļevska pastāstīja, ka ļoti daudzi iedzīvotāji aktīvi izmanto centra sniegtos pakalpojumus un teicami novērtē iespēju tos saņemt uz vietas, nedodoties klātienē uz konkrēto iestādi, kā arī labprāt paši mācās apgūt prasmi pieteikt pakalpojumu. Aizkraukles novada domes izpilddirektors Uldis Riekstiņš piebilda, ka VPVKAC Aizkrauklē un Koknesē ir lielākie pakalpojumu sniedzēji novadā.
Ministrs atzinīgi novērtēja VPVKAC darbu Koknesē un pastāstīja par ieceri paplašināt teritoriālo VPVKAC pieejamību līdz katram pagastam un pilsētai, tostarp bibliotēkās, lai iedzīvotājam būtu iespēja atbilstoši aprīkotās telpās ar apmācītu darbinieku palīdzību vai patstāvīgi pieteikt visus valsts un pašvaldības pakalpojumus.
Turpinājumā Kokneses tūrisma informācijas centrā VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs un Latvijas Vides investīciju fonda (LVIF) projektu vadītājs Toms Blumbergs tikās ar koknesiešiem un pašvaldības darbiniekiem, lai iepazīstinātu ar VARAM izstrādāto atbalsta programmu iedzīvotājiem pieaugušo energoresursu cenu samazināšanai un to kompensēšanai. Šā gada 1. martā valdība apstiprināja Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklātā konkursa nolikumu, kas ietver vērtēšanas kritērijus, kā arī projektu pieteikšanas, izskatīšanas, apstiprināšanas un finansējuma piešķiršanas kārtību.
Atbalsta programma paredz atbalsta sniegšanu fosilā kurināmā (piemēram, dabasgāzes, dīzeļdegvielas, akmeņogļu) iekārtu nomaiņai pret jaunām atjaunojamos energoresursus izmantojošām iekārtām (biomasas granulu katli, siltumsūkņi, saules kolektori) vai pieslēgšanos centralizētai siltumapgādes sistēmai, kā arī elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem (saules paneļi, vēja ģeneratori) mājsaimniecības pašpatēriņa vajadzībām.
“VARAM sadarbībā ar Latvijas Vides investīciju fonda (LVIF) pārstāvjiem ir uzsākusi reģionālo vizīšu ciklu uz pašvaldībām, lai iedzīvotājus klātienē informētu par VARAM atbalsta programmu atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās. Esam izveidojuši atbalsta mehānismu, kas iedzīvotājiem palīdzēs sagatavoties jaunajai apkures sezonai, kā arī sekmēs mūsu enerģētiskās neatkarības veicināšanu, kas ir īpaši svarīgi, reaģējot uz Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā. Paldies par veiksmīgo sadarbību Latvijas Vides investīciju fonda (LVIF) darbiniekiem,“ sacīja ministrs Artūrs Toms Plešs.
Latvijas Vides investīciju fonda (LVIF) projektu vadītājs Toms Blumbergs, iepazīstinot ar atbalsta piešķiršanas nosacījumiem, uzsvēra, ka atbalstam var pieteikties iedzīvotāji, kuriem ir īpašumtiesības uz dzīvojamo māju vai tās daļu t.i. viena dzīvokļa māju, dārza māju, individuālu dzīvojamo māju un vasarnīcu ar koka, mūra vai mūra-koka ārsienām, divu dzīvokļu māju, kā arī dvīņu, rindu un atsevišķu divu dzīvokļu māju, lai tajā īstenotu plānotās aktivitātes. Atbalsta programmā ir ietverti nosacījumi atbalsta saņēmējiem, kā arī dzīvojamām mājām, piemēram, dzīvojamai mājai ir jābūt nodotai ekspluatācijā līdz projekta iesnieguma iesniegšanas dienai Vides investīciju fondā, kā arī dzīvojamajā mājā nedrīkst veikt saimniecisko darbību. Par vienu dzīvojamo māju varēs iesniegt vienu projekta iesniegumu.
LVIF pārstāvis skaidroja: “Atbalsta programmas ietvaros tiek atbalstītas šādas aktivitātes: pāreja no esošām fosilo energoresursu (piemēram, dabasgāze, ogles, dīzeļdegviela) apkures iekārtām (biomasas granulu katli, saules kolektori, siltumsūkņi); jaunu atjaunojamo energoresursu iekārtu elektroenerģijas ražošanai iegāde (saules paneļi, vēja ģeneratori) (neņemot vērā dzīvojamās mājas esošo apkures veidu); pieslēguma projektēšana un izveide centralizētai siltumapgādes sistēmai (neņemot vērā dzīvojamās mājas esošo apkures veidu). Lai pieteiktos atbalsta programmai, vispirms jāizvēlas kādu atjaunojamo energoresursu iekārtu vēlaties iegādāties un jāizvēlas uzņēmums, no kura iegādāsities minēto iekārtu. Pēc iekārtas iegādes jānodrošina tās uzstādīšana mājā. Nākamais solis - pēc iekārtas iegādes un uzstādīšanas jāsagatavo un jāiesniedz SIA “Vides investīciju fonds” projekta iesniegums (t.sk. visi nepieciešamie papildu dokumenti) atbalsta saņemšanai. Sagatavoto projekta iesniegumu izvērtēs projekta iesniegumu vērtēšanas komisija un pieņems lēmumu par projekta iesnieguma apstiprināšanu vai noraidīšanu. Pēc pozitīva lēmuma pieņemšanas starp iesniedzēju un SIA "Vides investīciju fonds" tiks noslēgts līgums par projekta īstenošanu. Pēc minētā līguma noslēgšanas Vides investīciju fonds nodrošinās atbalsta summas izmaksu atbilstoši konkursa nosacījumiem un iesniegtajam projekta iesniegumam. Minētā kārtība ir attiecināma arī uz gadījumu, ja plānota mājas pieslēgšana centralizētās siltumapgādes sistēmai.”
Par atbalsta piešķiršanas nosacījumiem informācija ir publicēta VARAM mājaslapā un vairāk var uzzināt Latvijas Vides investīciju fondā atbalsts@lvif.gov.lv; tālr. 67845111