Vide
kur nodot nolietoto elektrotehniku

“Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un SIA “Maxima Latvija” aicina nevajadzīgo elektrotehniku nodot pārstrādei, nevis izmest kopā ar sadzīves atkritumiem.

Latvijas tirgū ik gadu nonāk teju 30 tūkstoši tonnu jaunu elektroiekārtu, no kurām atbilstoši valstī noteiktajai normai jāspēj atpakaļ savākt 65%.

1. Šķirošanas laukumi visā Latvijā, tostarp Aizkraukles novadā

Elektrotehniku pārstrādei var nogādāt kādā no vairāk nekā 70 Latvijas atkritumu šķirošanas laukumiem, tur var nodot ne tikai nevajadzīgo tehniku, bet arī iepakojumu, stikla taru, auto riepas, spuldzes un daudzus citus šķirotos atkritumus. Arī Aizkrauklē, Jaunceltnes ielā 9b, un Skrīveros, Birzes ielā 2a, kā arī Koknesē, Paugu ielā 1d, ir šķirošanas laukumi, kur iespējams nodot visa veida nolietoto elektrotehniku, arī liela izmēra. Par citiem šķirošanas laukumiem ieteicams interesēties savā pašvaldībā, vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai tā atrašanās vietu meklēt šajā kartē.

2. Šķirošanas kastes mazajai elektrotehnikai veikalos visā Latvijā

Maza izmēra elektrotehniku, piemēram, mobilos telefonus, blenderus, fēnus un citas neliela izmēra ierīces, kā arī baterijas, ļoti ērti nodot speciālajās šķirošanas kastēs, kas izvietotas tirdzniecības vietās visā Latvijā, tostarp veikalos “Maxima”. Precīzu informāciju par kastes atrašanos tirdzniecības vietā var jautāt veikala informācijas centrā. 

3. Nolietotās tehnikas izvešana no dzīvesvietas

Iespēju ērti un bez maksas atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas savā dzīvesvietā piedāvā arī atsevišķi atkritumu apsaimniekošanas operatori. Pirms organizēt elektrotehnikas izvešanu no savas dzīvesvietas, ir svarīgi noskaidrot nosacījumus, jo dažādiem operatoriem tie var atšķirties. Piemēram, ir vērts noskaidrot, kāds ir minimālais nododamais elektrotehnikas apjoms, kā tai ir jābūt sagatavotai.

4. Specializētie elektrotehnikas savākšanas punkti

Specializētie savākšanas punkti, kas nereti tiek izvietoti pie iepirkšanās centriem vai citās ērti pieejamās vietās, ir īpaši piemēroti liela izmēra nolietotajai elektrotehnikai – nederīgajiem ledusskapjiem, veļasmašīnām un citām lietām, kuras nevar nodot mazajās savākšanas kastēs. Piemēram, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” nodrošina elektroiekārtu bezmaksas nodošanas specializēto punktu Rīgā, pie iepirkšanās centra “Akropole Alfa”. Tajā ik mēnesi iedzīvotāji nodod vairāk nekā 10 tonnu elektrotehnikas.

5. Nodod iekārtu elektrotehnikas tirgotājam

Atsevišķi elektrotehnikas pārdevēji piedāvā iespēju, iegādājoties jaunu ierīci, pieņemt pircēja veco ierīci un nodot to pārstrādei. Pirms elektrotehnikas iegādes ir vērts painteresēties, vai konkrētais tirgotājs piedāvā šādu iespēju un ar kādiem nosacījumiem. Šādu pakalpojumu Latvijā nodrošina SIA “Tet”.

Citas elektrotehnikas nodošanas iespējas

Atsevišķos Latvijas reģionos atkritumu apsaimniekotāji pēc savas iniciatīvas vai kopā ar pašvaldību īsteno speciālas akcijas vecās tehnikas un arī citu atkritumu veidu šķirošanai. Lai nodrošinātu, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja ērtā veidā atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas, “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar partneriem dažādos Latvijas reģionos rīko izbraukumu akcijas, izveidojot nolietotas elektronikas pieņemšanas pagaidu punktus. Šogad šādi punkti ir tikuši izveidoti Aknīstē, Pļaviņās, Aucē, Skrundā, Neretā, Ērberģē un Viesītē, kuros jau šobrīd savāktas vairākas tonnas nolietotās elektrotehnikas.

Lai atrastu savai dzīvesvietai tuvāko šķirošanas iespēju, “Latvijas Zaļais punkts” ir apkopojis informāciju par šķirošanas iespējām šajā kartē.

Svarīgi zināt un atcerēties, ka nolietota elektrotehnika un baterijas ir videi kaitīgie atkritumi, kuru sastāvā var būt bīstamas vielas, kas, nonākot dabā, var atstāt būtisku negatīvu ietekmi ne tikai uz apkārtējo vidi, bet arī uz cilvēka veselību. Elektrotehniku un baterijas ir iespējams pārstrādāt, tādējādi radot jaunas izejvielas, kuras ir derīgas atkārtotai dažādu priekšmetu ražošanai. Līdz ar to, atbildīgi šķirojot, ir iespējams samazināt arī pirmreizējo dabas resursu izmantošanu.