Sabiedrība Aizkraukles pagasts Dome
cilvēki sēž un skatās nopietni

Aizkraukles novada pašvaldības vadība un nozaru vadošie speciālisti atsākuši tikšanos ciklu ar iedzīvotājiem pagastos un pilsētās. 6. janvārī Aizkraukles pagasta administrācijas ēkā, kultūras nama zālē, norisinājās šī gada pirmā tikšanās. Uz to bija ieradušies ap 30 iedzīvotāju.

Novada pašvaldību pārstāvēja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, viņa vietnieks Andris Zālītis, Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks Aigars Zīmelis, Komunikācijas nodaļas vadītājs un deputāts Arvis Upīts, viņa vietniece un deputāte Evija Vectirāne, vecākā uzņēmējdarbības atbalsta un komunikācijas speciāliste Jogita Baltmane un novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns.

Evija Vectirāne sanākušos informēja par novada teritorijas attīstības un budžeta rādītājiem. Pēc Pilsonības un migrācijas dienesta datiem, 2024. gada 1. jūlijā novadā bija deklarēts 29 791 iedzīvotājs, no tiem 18 % bērni, 23 % pensionāri un 59 % iedzīvotāji darbspējīgā vecumā.  

Novadā ir četras pilsētas, 18 pagasti, 66 pašvaldības iestādes, 10 kapitālsabiedrības. Izveidotas 10 iedzīvotāju padomes, un jauna padome top arī Skrīveros.

Pašvaldībā un tās iestādēs strādā 3092 darbinieki, no tiem 1215 ‒ izglītības iestādēs, tajā skaitā ir 1082 pedagogi, savukārt pašvaldības administrācijā ‒ 147 darbinieki.

Skolēnu skaits samazinās: 2022./2023. mācību gadā novada izglītības iestādēs reģistrēti 4565 skolēni, 2023./2024. mācību gadā ‒ 4382, bet 2024./2025. mācību gadā ‒ 4037.

No vairāk nekā 58 miljonus eiro lielā 2024. gada budžeta 41 % tika tērēts izglītībai, 17 % ‒ sociālajai aizsardzībai, 12 % ‒ ekonomiskajai darbībai, 11 % ‒ teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai, 8 % ‒ atpūtai, kultūrai, pa 1 % ‒ vides aizsardzībai, veselībai, sabiedriskajai kārtībai un drošībai.

Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks Aigars Zīmelis sniedza pārskatu par 2021.‒2024. gadā īstenotajiem infrastruktūras uzlabošanas un citiem projektiem un turpmākajos gados plānotajiem darbiem.

2021. gadā:

  • Aizkrauklē noasfaltēta Stadiona iela un tajā ierīkots apgaismojums;
  • uzcelta novada vidusskolas piebūve Draudzības krastmalā;
  • ierīkots āra trenažieru un rotaļu laukums;
  • Aizkraukles pagastā pārbūvēti autoceļi ar grants segumu posmos Jaunāres‒Ārītes, Stepiņi‒Asni, Stepiņi‒Plēsas‒Papardes, Asni‒Ritsalas, Mežvēveri‒Meļķitāres, atjaunots segums Mednieku ielā.

2022. gadā:

  • veikts Aizkraukles pagasta administratīvās ēkas, kurā ir arī kultūras nams, jumta un iekštelpu remonts;
  • nomainīts Aizkraukles Mūzikas skolas jumts un veikts telpu remonts;
  • pārbūvēts Jaunceltnes un Gaismas ielas rotācijas aplis, uzlabojot satiksmes drošību;
  • veikti ar mazutu vēsturiski piesārņotās teritorijas papildizpētes darbi Dzelzceļa un Enerģētiķu ielā;
  • uzstādītas gandrīz 100 videonovērošanas kameras Aizkraukles pilsētā un pagastā; atjaunots Aizkraukles novada Sociālā dienesta ēkas jumts;
  • nosiltināts Aizkraukles sporta halles jumts.

2023. gadā:

  • veikta Skolas ielas pārbūves 1., 2. un 3. kārta;
  • uzbūvēts veloparks;
  • ierīkotas Daugavas pastaigu un izziņu takas – aktīvās atpūtas asfaltēta trase un bruģēts gājēju ceļš;
  • Aizkraukles pagastā atjaunots ceļš Ausmas‒Kapi, izbūvējot divkārtu virsmu,
  • pārbūvēta ēka Lāčplēša ielā 4;
  • atjaunots Aizkraukles novada Sociālā dienesta ēkas Daugavas ielā 1 ieejas mezgls un uzbūvēts panduss;
  • īstenoti slimību profilakses un veselības veicināšanas pasākumi.

2024. gadā:

  • noslēdzās daudzfunkcionālā sporta laukuma izbūve pie Aizkraukles stadiona (izveidots mākslīgā seguma futbola laukums, divi basketbola laukumi, divi pludmales volejbola laukumi, bērnu rotaļu laukums, trenažieru laukums);
  • nomainīts Aizkraukles novada bāriņtiesas ēkas jumta segums;
  • gar Daugavu izveidota pastaigu taka no stadiona līdz veloparkam, izbūvējot jaunas kāpnes, tiltus, skatu platformu, ierīkojot apgaismojumu;
  • Aizkrauklē un pagastā ielu apgaismojums nomainīts ar energoefektīviem LED gaismekļiem;
  • Kalna ielā posmā no Liepu ielas līdz Birzes ielai sakārtots apgaismojums, nomainot vecos betona stabus un kabeļus;
  • atjaunota Aizkraukles pagasta estrāde (pilnībā atjaunoti soli, asfalta segums, atjaunotas lietusūdens novadīšanas sistēmas akas, izveidots jauns apgaismojuma tīkls);
  • izstrādāts Aizkraukles pagasta sākumskolas ēkas energoefektivitātes uzlabošanas projekts;
  • uzsākta pašvaldības ēku pārbūve Lāčplēša ielā 1 un 1A energoefektivitātes un pieejamības uzlabošanai;
  • sakārtota ceļu un ielu uzskaites sistēma;
  • veikta ceļa Bitēni‒Kalna Baloži topogrāfijas izstrāde, lai varētu uzsākt ceļa atjaunošanas projektu.

2025. gadā Aizkraukles pagastā paredzēts atjaunot Kalna ielas asfalta segumu, sākt ceļa Bitēni‒Kalna Baloži remontu, atjaunot apstādījumus Kalna ielā un birztalas pastaigu taku segumu,  izstrādāt Aizkraukles pagasta sākumskolas ēkas energoefektivitātes uzlabošanas tehnisko projektu, atjaunot apgaismojumu posmā no Jaunceltnes un Gaismas ielas rotācijas apļa līdz dzelzceļa stacijai, izveidot pastaigu taku Daugavas senlejas dabas parkā no Aizkraukles luterāņu baznīcas līdz Aizkrauklei, sakārtot atpūtas vietas pie karjera.

Vairāki iedzīvotāji izteica neapmierinātību ar sniega tīrīšanu Birzes ielā, zāles pļaušanu teritorijā pie mazdārziņiem Kalna ielā un Aizkraukles kapsētas teritorijā. Aigars Zīmelis atbildēja, ka sniega tīrīšanai tiek organizēti iepirkumi, darbu veicēji mainās, un solīja noskaidrot situāciju. Pašvaldība zāli pļauj tikai savā teritorijā, un turpmāk tiks pievērsta pastiprināta uzraudzība zāles pļaušanai pašvaldības platībās. Kāda iedzīvotāja sacīja, ka liela problēma ir latvāņi. “2023. un 2024. gadā latvāņi tika pļauti ar specializētu tehniku, taču tā sabojājās, līdz ar to pļaušana tika pārtraukta. Meklējām alternatīvus risinājumus, un viens no iespējamajiem variantiem ir latvāņus miglot,” skaidroja Aigars Zīmelis.

Kāds iedzīvotājs vēlējās zināt, ar kādām cerībām pašvaldība saista poligona attīstību. Novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums sacīja, ka vēl konkrēti nav iespējams pateikt ieguvumus novadam, tomēr saskaņā ar poligona attīstības plānu pēc vairākiem gadiem varētu būt pieprasījums pēc militārpersonām vajadzīgiem pakalpojumiem, tostarp ēdināšanas jomā un brīvā laika pavadīšanā, radot iespējas kā uzņēmējiem, tā darba ņēmējiem. Iespējams, daļa militārpersonu vēlēsies nomāt dzīvojamās platības. Plānota autoceļa V956 Daudzeva‒Viesīte‒Apserde asfaltēšana, kas būs ieguvums visiem sunākstiešiem.  

Tika uzdots arī jautājums par spēkstacijas pārgāznes būvi. Leons Līdums un Andris Zālītis informēja, ka “Latvenergo” organizē iepirkumu būvlaukuma sagatavošanas darbu veikšanai, tostarp apauguma noņemšanai, pēc tam plānota būvniecība. Novads būs ieguvējs, jo būvniekiem būs jānodrošina ēdināšanas un citi pakalpojumi.

Kāda iedzīvotāja ir satraukta par biežajiem ūdensvada plīšanas gadījumiem privātmāju rajonā Birzes ielā, kam seko rakšanas darbi, lai bojājumus salabotu. Aigars Zīmelis sacīja, ka problēma ir zināma un risinājums būtu Birzes ielā ūdensvada posmu nomainīt līdz ar ielas seguma atjaunošanu, taču pašlaik nav zināms, kad tas varētu notikt.

Nākamā novada pašvaldības vadības un iedzīvotāju tikšanās paredzēta 13. janvārī pulksten 17.30 Kokneses apvienības pārvaldē. Tās laikā būs iespēja uzzināt gan par novada kopējo attīstību un jaunā gada plāniem, gan par sociālo, izglītības, kultūras un sporta jomām.

Tikšanās ar iedzīvotājiem paredzētas arī 20. janvārī Jaunjelgavā, 27. janvārī ‒ Vietalvas pagastā, 3. februārī ‒ Sērenes pagastā, 10. februārī ‒ Zalves pagastā, 17. februārī ‒ Sunākstes pagastā un 24. februārī ‒ Bebru pagastā. Visas tikšanās plānotas pulksten 17.30.

Lai pilnvērtīgāk spētu informēt par novada iedzīvotājus interesējošām tēmām, lūdzam jau iepriekš jautājumus laikus iesūtīt e-pastā: info@aizkraukle.lv vai zvanīt pa tālruni +371 27889770 (darba laikā).

 

Iedzīvotāju tikšanās Aizkraukles pagastā