Aizkraukles novada pašvaldības izsludinātajā biznesa ideju pieteikumu konkursā “Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā 2023!” saņemti 19 biznesa ideju pieteikumi. Vērtēšanas komisija atbalstīja piecas biznesa attīstīšanas vai uzsākšanas idejas, piešķirot no 2495 līdz 5000 eiro. Divas konkursa uzvarētājas ar biznesu vēlas nodarboties Koknesē, pārējās – Aizkrauklē, Aizkraukles pagastā un Daudzeses pagastā.
Konkurss tika rīkots ar mērķi fiziskajām un juridiskajām personām palīdzēt īstenot biznesa idejas, radot jaunus produktus vai pakalpojumus. Tā īstenošanai šogad bija atvēlēti 20 000 eiro no Aizkraukles novada pašvaldības budžeta līdzekļiem. Viena projekta maksimālais atbalsta apjoms bija līdz 5000 eiro, minimālais atbalsta apjoms netika noteikts.
Līdz šī gada 17. aprīlim pieteikumu konkursam varēja iesniegt fiziska vai juridiska persona, kurai ir biznesa ideja un kura plāno uzsākt un veikt vai attīstīt uzņēmējdarbību Aizkraukles novada administratīvajā teritorijā. Līdz 18. maijam tika izvērtētas visas biznesa idejas. Uzklausot pretendentu prezentāciju un idejas izklāstu, vērtēšanas komisija nolēma atbalstīt piecas ieceres. Aizkraukles novada dome 18. maija sēdē akceptēja komisijas izvēli.
Aizkraukles novada Uzņēmējdarbības atbalsta centra uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste Baiba Kellere informē, ka konkursā piedalījās pretendenti no visa novada, izņemot Neretu. Konkursā spēkus izmēģināja arī vīriešu kārtas pārstāvji, tomēr lielākā daļa pieteicēju bija sievietes. Vērtēšanas komisija uzklausīja 18 pretendentu prezentācijas, jo viens nebija ieradies, un nolēma atbalstīt piecas biznesa attīstīšanas vai uzsākšanas idejas. Daudzi pretendenti nebija pietiekami izvērtējuši prognozējamo naudas plūsmu, tādēļ tiek domāts par apmācību rīkošanu pirms nākamā gada konkursa.
Pretendenti, kuru biznesa ideju īstenošanai piešķirts pašvaldības finansējums:
- Ingūna Purakalne no Daudzeses pagasta saņems 5000 eiro biznesa idejas realizēšanai par atrakciju nomas uzņēmuma attīstību;
- 3500 eiro piešķirti saimnieciskās darbības veicējai Signei Žukai ķiploku pārstrādes produktu ražošanai Aizkraukles pagastā;
- lai Koknesē izveidotu kosmētisko kabinetu, 5000 eiro saņems ukrainiete Jeļica Šmendele (Yelytsia Shmendel);
- fizioterapijas prakses izveidošanai Koknesē 2495,60 eiro atvēlēti Žanetei Vingrei;
- Dace Šķirmante ar 3605 eiro atbalstu īstenos biznesa ideju fotogrāfiju apstrādē, kārtošanā, maketēšanā, drukas darbiem Aizkrauklē un spēles “Atmiņu ķērājs” izgatavošanai.
Ingūna Purakalne no Daudzeses pagasta vēlas nodarboties ar estētisku un attīstošu bērnu rotaļu zonu un piepūšamo atrakciju iznomāšanu, piedāvājot ļoti pieprasītus pakalpojumus. Viņa stāsta, ka mūsdienās cilvēki ir sociāli aktīvi un seko līdzi dažādām pasaules tendencēm, iedvesmojas no sociālajiem tīkliem, tajā skaitā no “Pinterest” un “Instagram”. Dažādos svētkos tiek veidotas bērnu aktivitāšu zonas, tajā skaitā arī kāzās. Daudzi uzņēmumi piedāvā iznomāt krāsainas bērnu piepūšamās atrakcijas, bet viņa vēlas izveidot atrakciju modeli arī baltā krāsā. Finansējuma ieguvēja plāno nodrošināt iespēju izmantot attīstošas, kvalitatīvas un estētiskas atrakcijas, kas piemērotas dažāda vecuma bērniem un pieaugušajiem kā ikdienā, tā svētkos, kā ziemā, tā vasarā. Vīzija ir izveidot Latvijā pieprasītu un populāru balto, estētisko un eleganto bērnu un pieaugušo atrakciju nomas uzņēmumu.
Saimnieciskās darbības veicēja Signe Žuka ir bioloģiskās lauksaimniecības atbalstītāja. Latvijā pieaudzis bioloģisko lauksaimniecības produktu ražotāju skaits, un viņa kā pašnodarbināta persona vēlas pievienoties to pulkam, Aizkraukles pagastā audzējot un pārstrādājot ķiplokus, kas būtu galvenā produkcija. Katru gadu produktu klāsts tiktu papildināts vai mainīts pēc augu sekas prasībām. Veicot augu maiņu, ražošana tiktu papildināta ar burkāniem, kāpostiem un ķirbjiem. Signes vīzija ir ražot kvalitatīvus un pieprasītus produktus ar finansiāli stabiliem ekonomiskajiem rādītājiem. Aizkraukles novada izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis rada iespēju veidot sadarbību ne tikai Zemgales plānošanas reģionā, bet arī ar tuvākajām Vidzemes pašvaldībām. Ir iecere produkciju pārdot arī ārvalstu tirgū, izmantojot dažādas pārdošanas platformas un piegādes pakalpojumu veidus.
Ukrainiete Jeļica Šmendele no Harkivas Koknesē dzīvo apmēram gadu un strādā Kokneses Sporta centrā par medicīnas māsu. Konkursā viņa piedalījās ar mērķi Koknesē izveidot kosmētisko kabinetu “Veselības studija”, jo viņai ir kosmētiķes un medicīnas māsas izglītība un darba pieredze. Viņa stāsta, ka salonu Koknesē jau atvērusi maija sākumā un pieņem klientus. Sieviete darbosies kā individuālā darba veicēja skaistumkopšanas jomā, Koknesē piedāvājot augstvērtīgus pakalpojumus, kādi ir pieejami tikai lielākajās Latvijas pilsētās, līdz ar to arī koknesiešiem un citiem novada iedzīvotājiem būs iespējas tos saņemt. Uzkrātās zināšanas un pieredze, dažādu metožu izmantošana ļaus risināt klientu estētiskās problēmas. Pašlaik finansējuma ieguvējai ir daļa vajadzīgā aprīkojuma un kosmētiskie līdzekļi, lai varētu strādāt un palīdzēt koknesiešiem novērst sejas ādas problēmas, veikt profilaksi, tomēr estētisku procedūru veikšanai, pakalpojumu klāsta paplašināšanai būtu vajadzīgs mūsdienīgs papildu aprīkojums – lāzeraparatūras iegāde, un iegūtais finansējums ļaus to īstenot. Ir iecere radīt tādu kosmētisko kabinetu, kas būtu līdzvērtīgs un varētu konkurēt ar lielāko pilsētu skaistumkopšanas saloniem.
Fizioterapeite Žanete Vingre, kurai šajā jomā jau ir darba pieredze, vēlas sniegt kvalitatīvus fizioterapijas pakalpojumus Koknesē. Lauku reģionos ir ierobežota speciālistu pieejamība, un prakses atvēršana palielinātu Kokneses iedzīvotāju iespēju uzlabot savu veselību, saņemot ārstniecības pakalpojumus. Pretendente veiktu stājas un gaitas analīzi, kustību apjoma mērījumus, sniegtu muskuļu spēka un garuma, līdzsvara un koordinācijas izvērtējumu, veiktu specifiskus testus. Izveidotu ārstēšanas plānu, izvēloties atbilstošas metodes un terapiju. Tādējādi izdotos mazināt un novērst funkcionālos ierobežojumus, mazināt sāpes, uzlabot locītavu mobilitāti un stabilitāti, stiprināt muskulatūru un mazināt tās disbalansu, uzlabot kardiovaskulārās un respiratorās funkcijas. Žanete Vingre iecerējusi prraksi izveidot līdz šī gada beigām.
Dace Šķirmante pašnodarbinātas personas statusu ir reģistrējusi 2021. gadā. Uzņēmējdarbības sfēra ir fotogrāfiju apstrāde, digitālo fotoarhīvu kārtošana, maketēšana, drukas darbi, izdrukāto materiālu pārstrāde un iesiešana. Viņas mērķis ir divu gadu laikā iegūt lojālu klientu loku, atpazīstamību Latvijā un pasaulē kā ekskluzīvam “Premium” klases pakalpojumu sniedzējam darbā ar esošajām fotogrāfijām, izgatavot individuālus pasūtījumus. Dace teic, ka, aizsākoties digitālo fotogrāfiju ērai, cilvēki fotografē ļoti daudz un lielos apmēros, taču šīs fotogrāfijas krājas digitālajās ierīcēs, “mākoņos” un no tām ir maz prieka, jo ikdienā tās nav redzamas. Daļa cilvēku cenšas veidot fotoalbumus, bet citi nožēlo, ka to nav darījuši gadiem. Dace vēlas izveidot “Atmiņu ķērāju” - fotospēli, kas klientiem ļautu izbaudīt skaistākās atmiņas, izdrukātas uz kvalitatīvām, skaistām kartītēm, tās būtu apkopotas spēlē un iesaiņotas skaistā, personalizētā kastītē. Šāda spēle varētu būt arī laba dāvana. Dace vērtēšanas komisijai prezentēja fotospēli, bet tās ražošanai būtu nepieciešamas atbilstošas iekārtas. Fotospēle ir gan moderns, interesants fotoalbuma aizvietotājs, gan lielisks laika pavadīšanas veids, kas saliedētu ģimenes, interesanti un jēgpilni darbojoties visiem kopā. Savu produktu viņa vēlas piedāvāt gan Latvijas, gan ārvalstu tirgū. Varētu veidot arī citus produktus, kā fotogrāmatas un fotopuzles.
Sveicam konkursa uzvarētājus, vēlam izdošanos un veiksmīgu biznesa attīstību!