Sabiedrība Sērenes pagasts
pašvaldības vadība tiekas ar iedzīvotājiem

Aizkraukles novada pašvaldības vadība reizi gadā tradicionāli tiekas ar pilsētu un pagastu iedzīvotājiem. Sērenē tikšanās norisinājās šī gada pavasarī, bet pēc iedzīvotāju ierosinājuma tā notika arī 3. oktobrī ‒ Sērenes Tautas namā bija ieradušies ap 30 iedzīvotāju, vēloties uzzināt par pārmaiņām Sērenes pagasta pārvaldībā, ūdenssaimniecības pakalpojumiem un citiem jautājumiem.

Sērenieši jautājumus bija iesūtījuši jau iepriekš un tos uzdeva arī tikšanās laikā. Uz tiem atbildēja Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis, izpilddirektors Uldis Riekstiņš un Jaunjelgavas apvienības pārvaldes vadītāja Gunta Zvaigzne-Avakova.

Pašvaldības pārstāvji uzteica sēreniešu aktivitāti ‒ Sērenē veiksmīgi ir izveidota  iedzīvotāju padome, kas iesaistās ar pagasta dzīvi saistītu jautājumu risināšanā. Veidojot nākamā gada budžetu, tiks uzklausīti iedzīvotāju padomes ieteikumi. Padome izvērtēšanai deputātiem var arī iesniegt pašu sagatavotu lēmumprojektu, un deputāti lems, vai to atbalstīt.

Līdz ar iepriekšējā Sērenes pagasta pakalpojumu centra vadītāja došanos pelnītā atpūtā no šī gada 20. jūnija pienākumi tika pārdalīti citiem darbiniekiem, tostarp bija  nodalīta jautājumu risināšana Sērenes pagasta centrā un lauku teritorijā. Pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš atzina, ka, veidojot budžetu un risinot saimnieciskos jautājumus, šāds risinājums tomēr neatbilst labas pārvaldība modelim, tādēļ elastīgi tika veiktas izmaiņas un turpmāk pagasta centrā un lauku teritorijā risināmie jautājumi vienoti izskatāmi Jaunjelgavas apvienības pārvaldē.

Iedzīvotāji jautā, kā varēs saņemt pakalpojumus, ja pagasta pārvaldē vairs nebūs lietveža kasiera amata. Uldis Riekstiņš skaidroja, ka valsts sniegtos pakalpojumus varēs saņemt bibliotēkās, to funkcionalitāte paplašināsies, kas ir labs risinājums, jo pieprasīto pakalpojumu skaits pagastā ir neliels, vidēji līdz desmit mēnesī. Drīzumā bibliotēku darbinieki kursos tiks apmācīti valsts pakalpojumu sniegšanā, bet iedzīvotāji tiek aicināti arvien vairāk izmantot bezskaidras naudas norēķinus.   

Aktuāls jautājums ir pārmaiņas ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanā ‒ saskaņā ar novada domes lēmumu no šī gada 1. oktobra SIA “Aizkraukles ūdens”  tos sniedz Sērenes pagasta centra un Sērenes pagasta “Dīķu” teritorijā. Uldis Riekstiņš uzsvēra, ka pašvaldība ūdenssaimniecības pakalpojuma nodrošināšanai izvēlējusies pašvaldības kapitālsabiedrību, kurā strādā profesionāļi, lai garantētu kvalitāti un atbildīgu jautājumu risināšanu. Pašvaldības teritorijā Daugavas kreisajā krastā nav nevienas kapitālsabiedrības, kas šo pakalpojumu varētu sniegt. Savukārt labajā krastā pašvaldības kapitālsabiedrība “Kokneses Komunālie pakalpojumi” veiksmīgi pārņēmusi ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu arī Bebru un Iršu pagastā.

Par ūdenssaimniecības pakalpojuma sniegšanu Sērenes pagasta centra un Sērenes pagasta “Dīķu” teritorijā SIA “Aizkraukles ūdens” piemēros tādu pašu tarifu, kāds ir noteikts Aizkraukles pilsētā un Aizkraukles pagastā: 1,54 eiro par kubikmetru ūdens un 1,72 eiro par kubikmetru kanalizācijas, tam vēl jāpieskaita 21 % PVN. Saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas metodiku, ja tiek pievienota jauna apkalpojamā teritorija un šīs teritorijas apjomu rādītāji ir mazāk par 10 % no pakalpojuma sniedzēja esošā tarifa aprēķinam izmantotajiem ūdenssaimniecības apjoma rādītājiem, komersants nosaka vienādu tarifu visiem komersanta lietotājiem. Sērenes centrs un “Dīķi” veido 3 % no SIA “Aizkraukles ūdens” sniegto pakalpojumu apjoma.

Saņemti iedzīvotāju iebildumi, ka maksa būs pārāk augsta. Andris Zālītis uzsvēra, ka iepriekš tarifu Sērenē apstiprināja dome pēc ekonomistes Sandras Rizgas iesniegtajiem aprēķiniem atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izstrādātajai metodikai. Tarifā ir iekļautas visas izmaksas, tai skaitā par elektroenerģiju, izejvielām, ieguldījumiem, darbinieku algas, nodokļu maksājumi.  SIA “Aizkraukles ūdens” tarifu apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, stingri izvērtējot izmaksu pamatotību.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti sazināties ar SIA  “Aizkraukles ūdens” Klientu apkalpošanas daļu pa tālruni +371 26495813, e-pasts: udens@aizkraukle.lv.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem par ūdenssaimniecības tīkliem līdz mājas ievadam jāatbild ūdens piegādātājam, bet par iekšējiem tīkliem ‒ dzīvokļu īpašniekiem. Vēl tiks izvērtēts Sērenes centra daudzdzīvokļu māju ārējo tīklu stāvoklis. Ja būs nepieciešama to atjaunošana, izmaksas nāksies iekļaut tarifā, kura pamatotību izvērtēs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

“Ainavu” daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji bija iesūtījuši jautājumus un interesējās par ūdenssaimniecības jautājumiem savā mājā, pašvaldības darbinieki vēl veiks sīkāku situācijas izpēti un, ņemot vērā tās rezultātus, tiks organizēta sanāksme atsevišķi šīs mājas iedzīvotājiem, lai skaidrotu šābrīža situāciju un rastu labāko risinājumu.

Iedzīvotāji vēlējās zināt, vai pašvaldība kapitālsabiedrībām plāno nodot arī zāles pļaušanu un ceļu tīrīšanu. Andris Zālītis atbildēja, ka ceļu tīrīšana ziemā tiks uzticēta darbu veicējam saskaņā ar pakalpojuma iepirkuma rezultātiem, taču zāles pļaušanas jomā vispirms būtu jāizstrādā platību kartējums jeb detalizēts platību uzskaitījums un prasības, lai varētu organizēt iepirkumu. 

Gunta Zvaigzne-Avakova norādīja, ka pēc Sērenes pagasta iekļaušanas Jaunjelgavas apvienībā izgaismojas arī dažādas jaunas problēmas, piemēram, nav tehnikas, ar kuru appļaut slīpos grāvjus.

Sēreniešus interesē, kāpēc visur nav nomainītas LED lampas. Andris Zālītis skaidroja, ka uzskaitē iepriekš tikuši iesniegti nepilnīgi dati, līdz ar to Sērenē vēl tiks nomainītas 16 LED lampas.

Totēnu kapličā bēru ceremoniju laikā ir apgrūtināta izvadītāja runas dzirdamība garām braucošo automašīnu dēļ. Lai mazinātu troksni, savulaik tika iestādītas tūjas, kas tomēr nav tā sakuplojušas, kā bija cerēts. Iedzīvotāji rosināja izveidot prettrokšņa sienu. Pašvaldības pārstāvji izvērtēs ierosinājumu, noskaidros iespējamās izmaksas, jo šādu sienu izveide prasa lielus ieguldījumus.    

Iedzīvotāji vēlas uzlabot satiksmes drošību uz ceļa ‒ iebraucot Sērenē no Jaunjelgavas puses, posmā līdz krustojumam veidojas bīstamas situācijas. Andris Zālītis atbildēja, ka par šo jautājumu pašvaldība sazināsies ar “Latvijas Valsts ceļiem”. Tāpat sērenieši uzskata, ka vajag veikt tilta pār Lauces upi uzturēšanas darbus, kā arī satiksmes kustības ierobežošanai jānokrāso dzeltenā apmales līnija pie pagasta pakalpojumu centra ēkas, kur atrodas arī veikals. Jautājumā par tiltu vēl jāveic izvērtēšana, jānoskaidro dažādas nianses, bet dzelteno līniju pašlaik nav plānots krāsot, jo veikals no šī gada 31. oktobra darbību pārtrauks pieaugošo izmaksu un nepietiekama preču noieta dēļ.

Tika uzdots arī jautājums par ceļa atjaunošanu posmā no Sērenes Tautas nama līdz bijušajai cāļu fermai. Gunta Zvaigzne-Avakova atbildēja, ka ceļa remonts tiks paredzēts nākamā gada budžetā.   

Sērenieši jautāja, kādēļ atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus nodrošina tieši SIA “Ķilupe”, tika uzklausīti iebildumi par laikā neizvestiem atkritumiem. Andris Zālītis atbildēja, ka saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu tika organizēts iepirkumu konkurss, kurā SIA “Ķilupe” iesniedza vislētāko piedāvājumu un uzvarēja,  līgums tika noslēgts uz pieciem gadiem. Ja iedzīvotājus neapmierina pakalpojuma kvalitāte, tas jādara zināms pašvaldībai, ziņojot precīzu informāciju par konkrētiem gadījumiem.

Uz jautājumu par mājdzīvnieku ekskrementiem tika sniegta atbilde, ka pašvaldības policijas tūlītēja iesaiste būtu grūti īstenojama, tādēļ iedzīvotāji paši aicināti nekavējoties aizrādīt suņu saimniekiem par to savākšanu.

Pašvaldības vadības tikšanās ar sēreniešiem