Aizkraukle Kultūra
kopbilde

Aizkraukles novada ļaudis 26. martā atzīmēja Lībiešu mantojuma dienu. Savulaik Daugavas līvu novads sniedzās līdz Aizkrauklei, tāpēc, apliecinot savu piederību lībiskajām saknēm, rīta agrumā pie Aizkraukles novada pašvaldības tika pacelts lībiešu karogs. Vēlāk Aizkraukles pilskalnā kopā ar folkloras kopām modināti putni un izdziedātas līvu dziesmas.

Lai savulaik lībiešu apdzīvotos Latvijas novadus rosinātu apzināt un izcelt savas lībiskās saknes, meklēt un rādīt lībisko sava novada ainavā, pasākumos un ikdienā, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu.

Daugavas līvu novads sniedzās no Rīgas līča rietumos līdz Aizkrauklei, cieši piekļaujoties Daugavas labajam krastam. Latvijas Universitātes Lībiešu institūta aicināti, arī Aizkraukles novada ļaudis pirmajā svētdienā pēc pavasara Saulgriežiem – 26. martā – atzīmēja Lībiešu mantojuma dienu. Apliecinot savu piederību lībiskajām saknēm, rīta agrumā pie Aizkraukles novada pašvaldības tika pacelts lībiešu karogs.

Vēlāk pasākuma dalībnieki devās uz Aizkraukles pilskalnu Skrīveros, senu lībiešu apmetnes vietu. Kopā ar folkloras kopām “Urgas” (Koknese), “Josta” (Lielvārde) un “Dimti” (Skrīveri) tika modināti putni un izdziedātas līvu dziesmas.

Putnu modināšana ir sena, tieši lībiešiem raksturīga tradīcija. Tā saistās ar  mītiskajiem priekšstatiem par pasaules izcelšanos no ūdensputna olas. Lībiešu tradīcija sakņojas tradicionālā uzskatā, ka gājputni rudenī neaizlido, bet ziemu pārlaiž jūras, upes vai ezera dibenā vai krastā, un pavasarī tie jāmodina.

Latvijas lībiskās saknes ir dziļi ieaudušās Latvijā kopumā, taču īpaši tajos Latvijas novados, kuros lībieši savulaik dzīvojuši. Lībieši, kas savulaik apdzīvojuši teju trešdaļu Latvijas, gadu tūkstošu laikā ir devuši nozīmīgu artavu latviešu valodas, tautas un tās identitātes, Latvijas valsts un tās simbolu attīstībā. Tas atklājas valodā, it īpaši latviešu valodas lībiskajā dialektā, vietu nosaukumos, pilskalnos, svētvietās un tradīcijās.

Anta Teivāne

Vadītāja
anta.teivane [at] aizkraukle.lv
Lībiešu dienas