Zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrība “Apvārsnis” sagatavojusi un publicējusi Kokneses pagasta vecsaimniecības “Bormaņi” un jaunsaimniecības “Pērsejas” izvērstu aprakstu.
Izmantojot digitālos arhīvus, ikviens var izpētīt savas mājas, saimniecības vai dzimtas vēsturi. Lai veicinātu interesi par novadpētniecību un savu dzimto vietu vēstures izpēti, zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrība “Apvārsnis” biedrības “Pērses krasts” īstenotajā Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītajā projektā “Misija Koknese” iepazina divu Kokneses saimniecību vēsturi.
Šī uzdevuma mērķis ir atbalstīt kvalitatīvu sava pagasta/pilsētas lokālās vēstures izpēti, vēstures materiālu publicēšanu, vietējo novadpētnieku un interesentu darbu, veicināt indivīdu interesi par savas mājvietas stāstu un vēsturisko izpēti.
Darbu uzsākot, biedrība “Apvārsnis” izvēlējās sagatavot vecsaimniecības un jaunsaimniecības aprakstu, jo šie ir divi izplatītākie Latvijas lauku mājvietu tipi. Par vecsaimniecībām ierasti saucam pirms 1918. gada pastāvējušās zemnieksētas (gan dzimtas īpašumā izpirktas, gan rentētas mājas), bet par jaunsaimniecībām – Latvijas Republikas agrārās reformas laikā dibinātās un valsts pilsoņiem piešķirtās lauku saimniecības. Senākās ziņas par krietnu daļu vecsaimniecību masveida avotos rodamas jau no 17. gadsimta, kad zviedru pārvaldītajā Vidzemē iekasējamo nodokļu noteikšanai tika veikta visaptveroša muižu un tām piederošo zemnieku sētu uzskaite un inventarizācija, bet jaunsaimniecību izveidošanās un attīstības vēsture izsekojama kopš 1919. gada tapušajos dokumentos.
Saimniecību apraksti sagatavoti, kā avotus galvenokārt izmantojot Latvijas Nacionālā arhīva Valsts vēstures arhīvā glabātos 17. – 20. gs. dokumentus – kartes, plānus, arklu revīzijas, baznīcas grāmatas, zemesgrāmatas, muižas dalīšanas lietas un statistikas (tautas skaitīšanas, lauksaimniecības skaitīšanas) datus, tos papildinot ar avotu un literatūras publikācijām, preses ziņām.
Visi “Bormaņu” un “Pērseju” aprakstos izmantotie avoti ir atbilstoši citēti, norādot attiecīgo dokumentu glabāšanas (fondu, aprakstu, lietu numuri) un skatīšanas (elektroniski brīvi pieejamo materiālu tīmekļadreses) vietas. Vienas tēmas vēstures avoti lielākoties glabājas vienā un tajā pašā fondā vai lietu uzskaites sarakstā/lietā. Piemēram, Latvijas Valsts vēstures arhīvā (LVVA ) lietā Nr. 218. f. (“Vidzemes muižnieku kredītsabiedrība”), 2. apr. (“Zemnieku māju izpirkšana Rīgas apriņķī 1867. – 1935.”) atrodas ne tikai “Bormaņu”, bet vēl 89 citu Kokneses muižas sētu izpirkšanas lietas. Līdz ar to jebkuram interesentam, kuram nav iepriekšējās pieredzes darbā ar LVVA materiāliem, bet ir vēlme izpētīt savas mājvietas/dzimtas vēsturi, šie Kokneses pagasta mājvietu apraksti noderēs kā palīgs un mācību materiāls, pašam uzsākot patstāvīgu izziņas darbu.
Publicētie apraksti pieejami biedrības “Pērses krasts” tīmekļvietnē.
Projektu "Misija Koknese" (Nr. 2023.LV/NVOF/MIC/057) finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.