Jau trešo gadu bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kas iesaistījušies deinstitucionalizācijas projektā “Atver sirdi Zemgalē”, Aizkrauklē var saņemt reitterapijas, kurā galvenais dziednieks ir zirgs, pakalpojumu. Šoreiz šāda iespēja nodrošināta 38 bērniem no visa Aizkraukles novada, un sociālie darbinieki, kuri organizē un iesaistās nodarbībās, atzīst: “Te patiešām notiek brīnumi!”
Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns stāsta, ka tie bērni, kuriem saistībā ar projektu izvērtēta un piedāvāta šāda terapija, pakalpojumu var saņemt tepat Aizkrauklē. Vecāki par šādu unikālu iespēju ir ļoti priecīgi, jo bērns nav jāved uz Vaivariem vai citām Latvijas vietām, kur šāda terapija tiek piedāvāta. Sertificētos zirgus uz Aizkraukli atgādāja zemnieku saimniecība “Klajumi” no Krāslavas, un kopīgi ar reitterapeiti Olgu Bērziņu no Vaivariem un reitterapijas instruktori Ilzi Stabulnieci tepat netālu no Aizkraukles centra kādas privātpersonas īpašumā tiek organizētas nodarbības.
Aizkraukles novada Sociālā dienesta sociālā darba un pakalpojumu nodaļas vadītāja Linda Pozņiaka stāsta, ka šogad reitterapijas pakalpojumu saņem 38 bērni no Aizkraukles, Pļaviņām, Jaunjelgavas, Kokneses, Neretas un Skrīveriem. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šoreiz reitterapijas nodarbības notiek divas nedēļas – jūlija sākumā un arī šonedēļ. Katram bērnam paredzēts līdz 20 nodarbībām.
Sociālā dienesta darbinieki piedalās procesa organizēšanā, lai šo divu nedēļu laikā katram bērnam tiktu atrasts piemērotākais laiks un būtu iespējams izmantot visas piešķirtās nodarbības. Tāpat viņi ir klāt nodarbību procesā, organizē visus nepieciešamos dokumentus, jo šo ārstniecības metodi nedrīkst pielietot, ja pastāv kādas kontrindikācijas.
Reitterapija ir ārstēšanas metode, kurā galvenais dziednieks ir zirgs. Terapijas procesā no zirga tiek saņemti kustību impulsi. Zirga kustības un siltums tiek pārnestas uz pacientu, kurš sēž viņa mugurā. Reitterapijas process normalizē muskuļu tonusu, koordināciju, elpošanu un arī psiholoģisko stāvokli. Pacientiem, pateicoties reitterapijas nodarbībām, uzlabojas koncentrēšanās spējas un paaugstinās uzmanība. Parādās atbildības izjūta, kā arī uzlabojas runas prasmes un spēja socializēties.
Reitterapijas nodarbības tiek finansētas no ESF projekta “Atver sirdi Zemgalē”, bērnu vecākiem par tām nav jāmaksā.
“Redzam, ka to bērnu, kuri apmeklē reitterapijas nodarbības, uzvedība ātri mainās – sākumā varbūt viņam bija bail un zirga mugurā bija jākāpj kopā ar mammu, taču drīz bērns kļūst drošāks,” saka Linda Pozņiaka. “Savukārt mammas ir priecīgas, redzot šīs pārmaiņas, un viņas novērtē, ka šāda terapija tiek piedāvāta tuvāk mājām.”
“Te patiešām notiek brīnumi!” saka vecākā sociālā darbiniece Maija Kesmina. “Reitterapijas nodarbībās piedalās bērni ar funkcionāliem un autiska spektra traucējumiem. Kad pēc vairākām nodarbībām mammas saka: mans bērns pateica trīs vārdus; viņš naktīs mierīgi guļ; bērns pirmo reizi uzsēdās uz velosipēda, kaut agrāk baidījās to darīt – redzi, ka rezultāts patiešām ir.”
“Kāda mamma stāstīja, ka bērns pēc vairākām nodarbībām pateicis tēvam: “Mīļo tēti”. Vārdus, ko vecāki nekad iepriekš no sava bērna nebija dzirdējuši. Tad raudam mēs visi…” stāsta Maija. “Arī tad, kad sākumā bailīgais bērns paņem savu ķiveri, droši kāpj zirga mugurā un mēģina izteikt sava zirdziņa vārdu. Iegaumējis un pazīst savējo.”
Viņa piebilst, ka redzot rezultātu, vecāki ir ļoti priecīgi, un viss tiek nolikts maliņā, lai bērnu uz reitterapijas nodarbībām atvestu divas reizes dienā. “Emocijas un rezultāts šajā projektā patiešām atsver visu,” teic Maija Kesmina.