Tūrisms
Rosina idejas ūdenstūrisma maršrutu pilnveidošanai

25. februārī Staburaga Saieta namā norisinājās ūdenstūrisma attīstībai veltīta darba grupas sanāksme, pulcējot Latvijas un Lietuvas ūdenstūrisma nozares pārstāvjus, uzņēmējus, pašvaldību un Zemgales plānošanas reģiona speciālistus.

Pasākums tika organizēts projektā Nr-00134 “Ilgtspējīga ūdens tūrisma veicināšana Lietuvas‒Latvijas pārrobežu reģionā, iesaistot vietējos uzņēmējus un kopienas” (“WaterTour”), lai veicinātu starptautisku sadarbību un attīstītu jaunus, ilgtspējīgus ūdenstūrisma maršrutus.

Darba grupa aktīvi diskutēja par laivošanas maršrutu izstrādi Daugavas, Dienvidsusējas un Mēmeles upēs, apsprieda labākās pieejas šo maršrutu plānošanai atbilstoši uzņēmēju vajadzībām un tūrisma attīstības iespējām, tai skaitā īpaša uzmanība tika pievērsta makšķernieku un SUP entuziastu vajadzību iekļaušanai ūdenstūrisma piedāvājumā. Dalībnieki apsprieda arī iespēju maršrutos ietvert informāciju, kas dažādām interešu grupām palīdzētu pieejamos ūdens resursus atpūtai izmantot efektīvāk.

Biedrība “Sēlijas laivas” ieskicēja galvenos izaicinājumus, ar kuriem saskaras ūdenstūrisma uzņēmēji īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Diskusijās tika aktualizēti jautājumi par piekļuves nodrošināšanu dabas teritorijām un apskates objektiem, maršrutu piemērotību atbilstoši laivotāju atšķirīgajai pieredzei, kā arī nepieciešamību sabalansēt aktīvo tūrisma attīstību ar dabas aizsardzību.

Viens no būtiskākajiem darba grupā apskatāmajiem jautājumiem bija ūdens līmeņa svārstības un to ietekme uz ūdenstūrismu. Par šo tēmu informāciju sniedza AS "Latvenergo" hidroelektrostaciju tehniskais direktors Andris Zēģele. Viņš skaidroja, ka tuvāko 3‒5 gadu laikā netiek plānots ūdens līmeņa pazeminājums tik lielā apmērā, kāds tas bija iepriekšējās vasarās. Tas ir būtisks faktors uzņēmējiem, plānojot ūdenstūrisma pakalpojumus un pielāgojot infrastruktūru mainīgajiem ūdenslīmeņa apstākļiem. Tāpat arī tika atbildēti citi jautājumi saistībā ar ūdenslīmeņa svārstībām HES darbības rezultātā, kas ietekmē ūdenstūrisma uzņēmēju darbību.

Darba grupas sanāksme noslēdzās ar praktisku ideju un priekšlikumu izstrādi ūdenstūrisma maršrutu pilnveidošanai.

Šādi pasākumi apliecina, ka sadarbība starp dažādām iesaistītajām pusēm – uzņēmējiem, pašvaldībām un tūrisma nozares speciālistiem – ir būtiska ilgtspējīga ūdenstūrisma attīstībā.

Projektā “WaterTour” paredzēts turpināt darbu, lai Daugavā, Dienvidsusējā un Mēmelē veicinātu ūdenstūrisma attīstību.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Aizkraukles novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Interreg