Aizkraukles novada vidusskolā, kurai ir arī ekoskolas statuss, jaudīgi un iedvesmojoši aizritējis 8. ekoskolu forums "Vilnis". Šoreiz tā tēma bija "Depozīta punkts". Skolēni veica dažādus uzdevumus un noklausījās vieslekciju “Vides temperatūra” par klimata pārmaiņām un atjaunīgās enerģijas nozīmi.
Forumā piedalījās Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Pļaviņu, Salas un Babītes vidusskolas, Bebru, Seces, Daugmales un Ogresgala pamatskolas audzēkņi. Skolēni bija sagatavojuši mājasdarbu ‒ plakātu par tēmu “Atkritumi” ‒ un praktiski darbojās dažādos aizraujošos uzdevumos.
Lai veicinātu informētību par Zemes neizsmeļamo enerģijas resursu lomu un mijiedarbību ar bioloģisko daudzveidību ceļā uz klimata pārmaiņu mazināšanu, ekoskolu forumā bija uzaicināti atjaunīgās enerģijas attīstītāja “European Energy Latvia” un vides risinājumu uzņēmuma “Ecosoul” pārstāvji. Vieslekcijā “Vides temperatūra” “Ecosoul” dibinātāja un bioloģe Arta Kauķe stāstīja par bioloģiskās daudzveidības lomu, izaicinājumiem un tās saglabāšanas iespējām, bet “European Energy Latvia” ietekmes uz vidi eksperts Edmunds Garančs informēja par siltumnīcefekta gāzu emisiju cēloņiem, atjaunīgās enerģijas principiem un lomu klimata risku mazināšanā. Viņu stāstījumu noklausījās Aizkraukles novada vidusskolas 10. klases skolēni un ap 60 foruma dalībnieku, sekmējot dabas un vides pratību.
Vieslekcijas “Vides temperatūra” mērķis bija padziļināt skolēnu izpratni par klimata pārmaiņu ietekmi un to sekām, rosināt ieviest ilgtspējīgus paradumus ikdienā un iedrošināt rīcībai kopējās planētas vides sistēmas uzlabošanā.
“Laikā, kad aizgūtnēm tiek risinātas klimata pārmaiņu radītās problēmas, ir tik svarīgi izprast bioloģiskās daudzveidības nozīmi un apzināt mūsu iespējas, lai apsteigtu neatgriezeniskos procesus, kas nelabvēlīgi ietekmē visu zemeslodi. Bet vēl svarīgāk ir jaunākajām paaudzēm nodot aizrautību un rīcībspēju pret vidi, lai tam, ko cilvēka un dabas labā darām šodien, piemīt tauriņa efekts arī nākotnē,” saka “Ecosoul” dibinātāja Arta Kauķe.
“Tieši jaunieši ir tā auditorija, kurā ir vissvarīgāk kliedēt mītus par klimata pārmaiņu neesamību vai bioloģiskās daudzveidības izcilo stāvokli Latvijā. Tāpat ir būtiski ievērojami mazināt bailes un neuzticību atjaunīgajai enerģijai, kas ir vienīgā reālā atbilde vides izaicinājumiem šodien,” papildina Edmunds Garančs.
Eksperti aicināja skolēnus piedalīties interaktīvā testā, kur katram bija iespēja izmērīt savu “Vides temperatūru”, atbildot uz jautājumiem par dzirdēto vieslekcijā. Aktīvākos dalībniekus pēc testa izpildes uzņēmumu pārstāvji priecēja ar praktiskām un noderīgām dāvanām.
Nozaru eksperti ar šādu lekciju viesojās arī Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā.