19. septembrī durvis atkal vēra Sproģu skola, bet tagad tā kalpos citiem mērķiem – ēkas pirmajā stāvā iekārtots grupu dzīvoklis, kur savu jauno un patstāvīgo dzīvi sāks cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kuri līdz šim dzīvojuši sociālās aprūpes iestādēs. Pirmie trīs iemītnieki tur iekārtosies jau oktobrī, bet kopā jaunajā mītnē varēs izmitināt septiņas personas.
Jau 2019. gadā līdzšinējā Neretas novada pašvaldība uzsāka īstenot projektu “Multifunkcionālā centra izveide”, un saistībā ar to 19. septembrī bijušās Sproģu skolas pirmajā stāvā tika atvērts grupu dzīvoklis. Te skaisti un mājīgi iekārtotas septiņas istabas, kurās varēs mitināties pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras no valsts finansētām ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām pāriet uz dzīvi sabiedrībā, kā arī pilngadīgās personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras potenciāli var nonākt valsts ilgstošas aprūpes institūcijā. Tāpat vienā ēkas daļā iekārtots dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs.
Grupu dzīvokļa atvēršanā piedalījās gan Aizkraukles novada pašvaldības, Neretas apvienības pārvaldes un pagastu pakalpojumu centru vadība, gan Zemgales Plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta vadītāja Dace Strautkalne. Pasākums notika emocionālā un sirsnīgā gaisotnē, un Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns atzina, ka ir liels prieks redzēt šīs ēkas atvēršanu, jo tas bijis ilgs un diezgan darbietilpīgs process.
Sociālā dienesta vadītājs stāsta, ka patlaban rindā, lai pārceltos uz dzīvi grupu dzīvoklī, jau pieteikušās trīs personas. Rindas kārtībā oktobra sākumā šie cilvēki dzīvoklī tiks arī uzņemti. Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuri līdz šim visu mūžu dzīvojuši sociālās aprūpes iestādē, tā būs iespēja sākt patstāvīgu dzīvi. Lai pierastu pie savas dzīves organizēšanas, grupu dzīvokļu iemītnieki paši norēķināsies par komunālajiem maksājumiem, bet citas izmaksas segs pašvaldība, kurā cilvēks bijis deklarēts, savukārt pašvaldībām šie izdevumi tiek kompensēti saistībā ar deinstitucionalizācijas projektu.
Grupu dzīvoklī cilvēkiem būs arī palīgi, kas palīdzēs sagatavot ēdienu. Te būs arī sociālais darbinieks un aprūpētājs, kas cilvēkiem palīdzēs apgūt ikdienai nepieciešamas prasmes, kuru viņiem var arī nebūt, jo līdz šim šie cilvēki visu mūžu pavadījuši sociālās aprūpes iestādēs un par viņiem kāds ir rūpējies, bet tagad jāiesāk dzīvot sabiedrībā. Darbā plānots pieņemt arī sociālo rehabilitētāju.
Edvarts Pāvulēns bilst, ka interese par grupu dzīvokli ir, bet iemītnieki tajā tiks uzņemti pakāpeniski, lai darbinieki katram var veltīt pietiekamu uzmanību. Kopā Sproģu grupu dzīvoklī varēs uzņemt septiņas personas – tas ir diezgan optimāls skaits, lai cilvēki varētu dzīvot ģimenei pietuvinātā vidē. Līdz gada beigām Zalves pagastā plānots atvērt arī dienas aprūpes centru pieaugušiem ar garīga rakstura traucējumiem, centra telpas iekārtotas ēkā, kurā darbojas Sproģu bibliotēka.
Sproģu grupu dzīvokli un dienas aprūpes centrus uzņēmusies vadīt Ingrīda Baļčune, viņa jau no aprīļa iekārto telpas, gatavo dokumentus un uzrunā potenciālos darbiniekus, lai sagatavotos pirmo klientu uzņemšanai. Grupu dzīvoklī ir jauna virtuves iekārta, iekārtotas darbinieku telpas, vēl plānots iekārtot atpūtas telpu, kur varēs gan kopīgi skatīties televizoru, gan spēlēt spēles, gan parunāties.
Aizkraukles novadā šis būs otrais grupu dzīvoklis, viens darbojas bijušās skolas ēkā Staburaga pagastā – pansija un grupu māja “Vīgante”. Vēl vienu nelielu dzīvokli plānots atvērt arī Vietalvas pagastā. “Taču nākotnē būs jādomā arī par citu grupu dzīvokļu izveidi, jo klientiem, kas ar nelielu atbalstu var dzīvot sabiedrība, ir jānodrošina šāda iespēja,” saka Edvarts Pāvulēns. “To paredz arī Labklājības ministrijas izstrādātie sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma grozījumi, ieviešot minimālo pakalpojumu grozu, kas būs jānodrošina katrai pašvaldībai.”
Grupu dzīvokļa iekārtošanai Sproģos kopā tērēti ir 111 865 eiro, no kuriem Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējums ir 88 753,60 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām – 5033,92 eiro , pašvaldības finansējums – 11 745,83 eiro, cits publiskais finansējums – 6331,65 eiro.