Lai uzlabotu darbu ar debitoru parādiem, Aizkraukles novada dome noteica stingru kārtību darbam ar pašvaldības dzīvokļu īrniekiem ‒ ja nebūs laicīgi veikti maksājumi, tiks sniegta prasība tiesā par parāda piedziņu, īres līguma izbeigšanu un izlikšanu no dzīvojamās telpas.
Dome nolēma, ka turpmāk ar namu apsaimniekotājiem tiks slēgti divi atsevišķi pilnvarojuma līgumi: viens ‒ par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanu un otrs ‒ par pašvaldības dzīvokļu pārvaldīšanu. Līdz šim bija viens līgums, kas ietvēra abas jomas.
Atbilstoši novada domes lēmumam šādi līgumi tiks noslēgti ar SIA “Kokneses Komunālie pakalpojumi”, SIA “Pļaviņu Komunālie pakalpojumi” un SIA “Skrīveru saimnieks”. Tiks izstrādāti vienoti parāda piedziņas kārtības noteikumi arī pārējā novada teritorijā.
Dzīvojamo māju pārvaldīšana tiks turpināta tāpat kā līdz šim, ievērojot likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” paredzētās pārvaldīšanas un apsaimniekošanas darbības. Savukārt pašvaldības dzīvokļu pārvaldīšanas noteikumos būs izmaiņas ‒ ir noteikta kārtība, kādā pārvaldniekam, veicot parāda piedziņas procesu, ir tiesības saņemt pašvaldības finansējumu par tiesas un sprieduma izpildes izdevumiem, kā arī īrnieka pamatparāda dzēšanai.
Pārvaldnieks no īrniekiem iekasēs īres maksu un ar dzīvokļu lietošanu saistītos komunālos izdevumus saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem un atbilstoši normatīvajiem aktiem, bez īpaša pilnvarojuma pārstāvēs pašvaldību tiesā ar prasību par parādu piedziņu, īres līguma izbeigšanu un par īrnieka, viņa ģimenes locekļu un/vai citu dzīvojamā telpā iemitināto personu izlikšanu.
Pārvaldniekam regulāri būs jākontrolē, lai dzīvokļu īrnieki ievērotu dzīvojamās telpas īres līguma noteikumus un termiņus, kā arī lai viņi regulāri norēķinātos par īri un ar dzīvojamo telpu lietošanu saistītajiem pakalpojumiem. Vienu reizi ceturksnī pārvaldniekam būs jāiesniedz pašvaldībai ziņojums par parādniekiem, kā arī veiktajām darbībām parādu atgūšanā.
Ja īrnieks par komunālajiem un citiem pakalpojumiem nebūs maksājis vairāk nekā divus mēnešus vai ja summas apmērs pārsniegs 300 eiro, pārvaldniekam būs secīgi jāuzsāk parāda piedziņas process. Ja pēc brīdinājumā norādītā termiņa parāda atmaksa nebūs veikta vai nebūs noslēgta vienošanās par tā samaksu pa daļām, pārvaldnieks, iepriekš saskaņojot ar pašvaldību, divu mēnešu laikā iesniegs prasību tiesā par parāda piedziņu un/vai īres līguma izbeigšanu un izlikšanu no dzīvojamās telpas.
Pārvaldniekam būs tiesības pieprasīt īrnieka parāda atmaksu līdz 400 eiro no pašvaldības gadījumā, ja īrnieks ir miris, nav viņa saistību pārņēmēja un ir veiktas līgumā noteiktās darbības parāda atgūšanai vai saņemts zvērināta tiesu izpildītāja sagatavots dokuments par izpildu lietvedības izbeigšanu sakarā ar īrnieka nāvi. Ja pārvaldnieks būs veicis līgumā noteiktās darbības parāda atgūšanai, bet saņēmis pašvaldības atteikumu prasības sniegšanai tiesā, pārvaldniekam būs tiesības pieprasīt, lai pašvaldība sedz mirušā īrnieka parādu pilnā apmērā, neieskaitot nokavējuma naudu un īres maksu.
Pārvaldniekam būs tiesības pieprasīt ar attiecīgās prasības iesniegšanu saistītos tiesas un sprieduma izpildes izdevumus no pašvaldības gadījumā, ja vienlaikus izpildīsies šādi nosacījumi:
- ir stājies spēkā tiesas nolēmums par parāda piedziņu no īrnieka un/vai īres līguma izbeigšanu/īrnieka izlikšanu no dzīvojamās telpas;
- īrnieks tiesas nolēmumu nav izpildījis labprātīgi;
- attiecīgais izpildraksts iesniegts zvērinātam tiesu izpildītājam.
Ja pašvaldība konstatēs, ka nav ievēroti līguma nosacījumi attiecībā uz prasību sniegšanu tiesā un tiesas nolēmumu izpildi, tai ir tiesības izskatīt jautājumu par tiesas izdevumu neatmaksāšanu.
Plānots, ka šāda kārtība disciplinēs parādniekus un mazinās parādu apjomu.