Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrība (LIZDA) 19. septembrī plāno uzsākt izglītības un zinātnes nozares darbinieku beztermiņa streiku. Tajā piedalīsies arī 260 pedagogu no 13 Aizkraukles novada izglītības iestādēm.
Izglītības un zinātnes nozares darbinieki visā Latvijā pieprasa sabalansēt pedagogu darba slodzi, proti, lai mazāka daļa no slodzes tiktu paredzēta kontaktstundām. Arodbiedrība nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumam, ka darba slodzi sabalansēs līdz 2028. gadam, jo šis process esot pārāk ilgs. Savukārt otra skolotāju prasība ir panākt, lai valdība pildītu spēkā esošo Izglītības likuma normu par pedagogu atalgojuma grafiku, to saskaņojot ar algas aprēķina principiem. Izlīgšanas komisijai nav izdevies atrast kompromisu, līdz ar to LIZDA no 19. septembra rīkos pedagogu streiku. Tas būs beztermiņa un tā laikā pedagogi nepildīs darba pienākumus, nenodarbosies ar bērnu pieskatīšanu un neuzturēsies darba vietās.
LIZDA Aizkraukles novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Anta Zāģere pašvaldību informē, ka arodorganizācija atbalsta pedagogu streiku un pievienosies tā norisei. Streikā plāno piedalīties 260 pedagogu no 13 Aizkraukles novada izglītības iestādēm: Aizkraukles novada, Pļaviņu, Jaunjelgavas, I. Gaiša Kokneses un A. Upīša Skrīveru vidusskolas, Bebru un Daudzeses pamatskolas, Aizkraukles pagasta sākumskolas, pirmsskolas izglītības iestādēm “Zīlīte” un “Saulīte” Aizkrauklē, “Sprīdītis” un “Saulēni” Skrīveros un “Jumītis” Pļaviņās. Dažās izglītības iestādēs streikā piedalās visi pedagogi, citās – tikai daļa.
Streika forma ir darba pārtraukšana no 19. septembra, neveicot darba pienākumus, līdz tiek izpildītas prasības. Streika norises vieta – pēc katra streikotāja ieskatiem.
“Ļoti labi izprotam izglītības darbinieku akūtās problēmas, taču pašvaldības nostāja streika jautājumā ir neitrāla,” teic Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Sarmīte Kļaviņa. “Tas ir jautājums, ko šoreiz savstarpēji risina arodorganizācija un valdība. Ļoti ceru, ka šis streiks tomēr nenotiks un pedagogi tiks sadzirdēti, lai nebūtu jāsper tik radikāls un izmisuma pilns solis.”
Ja streiks notiks, izglītības iestādēs, kurās streiko tikai daļa pedagogu, vēl būs jārisina jautājums, kā tiks organizētas mācību stundas. Viens no variantiem ir mācīties attālināti, lai var strādāt tie skolotāji, kuri streikā nepiedalās, otrs – saplānot visas mācību stundas tikai kādā konkrētā dienā, kad bērniem būtu jāiet uz skolu.