1. jūnijā ar devīzi “Radu un daru savam novadam” notika Aizkraukles novada svētki ‒ šoreiz nevis novada centrā Aizkrauklē, bet Koknesē, aizsākot tradīciju tos rīkot katru gadu citā novada vietā.
Atbilstoši svētku devīzei pasākumus Blaumaņa pagalmā un Kokneses estrādē vadīja divi kolorīti un atraktīvi personāži ‒ Varis un Nevaris. Vara lomā iejutās Jaunjelgavas Kultūras centra mākslinieciskais vadītājs Eduards Kaļķis, bet Nevari tēloja Raitis Zapackis, radio un TV raidījumu veidotājs, pasaku stāstnieks, aktieris un mūziķis.
Tā kā 1. jūnijs ir Starptautiskā bērnu aizsardzības diena, svētku pasākumu centrā bija bērni un jaunieši. Svētki tika ieskandināti ar koncertu “Rīta sveiciens” Kokneses Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kurā piedalījās mūzikas skolu audzēkņi no Aizkraukles, Kokneses, Pļaviņām un Skrīveriem. “Latvijas valsts mežu” zālē kopā ar Raiti Zapacki notika pasaku rīts, bet Blaumaņa pagalmā koncertā “Skaistākās dziesmas maziem un lieliem” sanākušos dalībniekus priecēja dziedātāja Katrīna Gupalo ar grupu, ģitāristi Aivars Hermanis, Vjačeslavs Mitrohins un savu prasmi rādīja Kokneses un Skrīveru mūzikas skolu un Skrīveru Kultūras centra bērni un jaunieši.
Blaumaņa pagalmā varēja apskatīt Aizkraukles Mākslas skolas audzēkņu darbu izstādi “Rakstu rakstiem danci vedu” un ļauties roku veiklībai un fantāzijas lidojumam Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas radošajā darbnīcā. Pasākuma dalībnieki ar interesi aplūkoja Mūzikas un mākslas festivāla “BILDES” dalībnieku pastkastīšu parādi. Šogad akcijā “Pastkastīte – mājas vizītkarte!” apgleznota 21 pastkastīte, bet kopā ar 2020. gada veikumu akcijā piedalījušies 37 unikālu pastkastīšu autori. Novadā kopumā nu jau ir izvietotas 52 apgleznotas pastkastītes, jo 2022. gadā “BILŽU” mākslinieki uzdāvināja 15 pastkastītes. Parādē bija sarindotas arī Pļaviņu Mākslas skolas un Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu skices pastkastītēm, kā arī Aizkraukles Mākslas skolas pastkastīšu maketi, kas tapuši atbalsta akcijā “Ja man būtu pastkastīte”.
Kokneses parkā līdzās amatnieku tirdziņam daudzveidīgas nodarbes un pašizpausmes iespējas piedāvāja dziedātājas Agneses Rakovskas radošā platforma “Zvaigznāja klubs” ‒ bērni un jaunieši ar lielu interesi izmēģināja spēkus dziesmas sacerēšanā, spēlēja un dziedāja, savukārt mobilajā spēļu parkā roku veiklību un prāta asumu apliecināja dažādās spēlēs.
Svētku dalībnieku gājiens no vidusskolas cauri parkam noslēdzās Kokneses estrādē, kur lielkoncertā piedalījās ap 400 dejotāju. Koncerta virsvadītājas Initas Kalniņas kopā saliktajā krāšņu deju soļu un ritmu kopskaņā bija redzams skolu tautas deju kolektīvu veikums. Skolēni gatavojas 2025. gada XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kuru mākslinieciskā koncepcija ir “Daru radot un radu darot”. Viss sākas ar mūsu katra paša vēlmi darīt – kādam tā ir dziedāšana korī, kādam laikmetīgā deja vai tautas mūzikas ansamblis, citam gleznošana vai teātra spēlēšana. Pašu svētku būtība – darīt un radīt kopā.
Kokneses apvienības pārvaldes vadītāja Agrita Vagoliņa pieminēja 1935. gada maijā Koknesē notikušos Pļaujas svētkus, kad gājienā uz Kokneses parku devušies amatiermākslas kolektīvu dalībnieki. “Dziedāšana un dejošana mūsu tautai ir kas īpašs,” viņa sacīja. Dziedot un dejojot ir dibinātas ģimenes, atgūta valstiskā neatkarība, veikti lieli darbi. Tagadējie svētki Koknesē apvienoja cilvēkus no visa novada, un pārvaldes vadītāja vēlēja gaišu prieku, saticību un vienotību it visos uzdevumos un mērķos, dzīvojot un strādājot Aizkraukles novadā.
“Vareni, enerģētiski un pacilājoši!” svētku koncerta noslēgumā sacīja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums. Viņš atzina ‒ lai gan citviet Latvijā ducināja pērkons un gāzās lietus straumes, pozitīvās enerģijas lādiņš Koknesē bija tik liels, ka visi negaisa mākoņi tika nobīdīti malā. Domes priekšsēdētājs pateicās kolektīvu vadītājiem un dalībniekiem par ieguldījumu un devumu svētku radīšanā. Viņš uzskata, ka ir svarīgi vismaz reizi gadā visiem sabraukt kopā, lai parādītu līdz šim radīto, darītu un radītu ko no jauna. Nākamgad svētkus iecerēts rīkot citviet, lai pakāpeniski aptvertu visu novadu.
“Svētki ir jāsvin, jo svētki rada prieku!” sacīja Varis, un kā apliecinājums viņa vārdu patiesīgumam koncerta izskaņā uz skatuves visu kolektīvu dalībnieki sadevās kustīgā virtenē, kas kā priekā mutuļojoša straume plūda pa skatuvi.
Kokneses apvienības pārvaldes vadītāja Agrita Vagoliņa pateicās visiem čaklajiem rūķīšiem, kuri strādājuši svētku tapšanā, bet īpašs paldies izskanēja Kultūras pārvaldes vadītājai Antai Teivānei un Kokneses Kultūras centra vadītājai Ingūnai Strazdiņai. Prieks var būt mazs un liels, un šoreiz tas ir liels, jo svētki izdevās!
Tie turpinājās ar Jaunjelgavas popgrupas “Fridrihštate”, Aizkraukles Interešu izglītības centra popgrupu “Sprakšķi” un “Unikumi” koncertu kopā ar dziedātāju Agnesi Rakovsku, grupas “Triānas parks”, Aināra Uzulnieka, Fēliksa Ķiģeļa koncertu un balli kopā ar grupu “Papīra lidmašīnas”.
Aizkraukles novada svētku lielkoncerta dalībnieki:
- Aizkraukles Kultūras centra 1.‒2. klases deju kolektīvs “Aizkrauklēni’’, jauniešu deju kolektīvs “Zeļļi’’, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Radi” (vadītājas Una Stakle, Arina Kuročkina, Elīna Gloda);
- Aizkraukles novada vidusskolas 3.‒4. klases deju kolektīvs “Krauklīts’’, 3.‒6. klases deju kolektīvs “Krauklīts’’ (vadītāja Gita Skudra);
- Aizkraukles novada vidusskolas 7.‒9. klases deju kolektīvs “AŅģis’’ (vadītājas Gita Skudra, Lana Ķirse);
- Jaunjelgavas Kultūras centra 1.‒4. klases deju kolektīvs “Kodoliņš’’, 5.‒9. klases deju kolektīvs “Kodoliņš’’ (vadītājas Gunita Krievāne un Sindija Raiena Griķīte);
- Jaunjelgavas vidusskolas 1.‒2. klases deju kolektīvs “Atvarieši’’, 10.‒12. klases deju kolektīvs “Atvarieši’’, Jaunjelgavas Kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs “Atvars”, Seces pamatskolas 3.‒6. klase deju kolektīvs “Sece” (vadītāja Inese Ermansone);
- Daudzeses pamatskolas 1.‒2. klases deju kolektīvs “Sienāzītis’’ (vadītājs Aigars Zemzariņš);
- Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 1.‒2. klases deju kolektīvs (vadītāja Tatjana Petrovska) un 5.‒6. klases deju kolektīvs (vadītāja Agra Bērziņa);
- Skrīveru Kultūras centra 1.‒4. klases deju kolektīvs “Susuriņi’’, 7.‒9. klases deju kolektīvs “Susuriņi’’, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Dzēse” (vadītāja Gita Skudra);
- Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas tautas deju ansamblis “Sudrabiņš’’ (vadītāja Inita Kalniņa, viņa ir arī Aizkraukles novada skolu deju kolektīvu virsvadītāja).