Ap sevi rada audzelīgu vidi
Novadpētniece, vairāk nekā desmit grāmatu autore un līdzautore, biedrības “Upmales mantinieki” vadītāja, sabiedriski aktīva, uzņēmīga un atbildīga, kas daudz darījusi Neretas labā un ap sevi rada “audzelīgu vidi” gan tiešā, gan pārnestā nozīmē un kā magnēts pievelk labas, sabiedrībai vajadzīgas lietas ‒ tā tiek raksturota Goda pilsoņa nosaukuma saņēmēja Lidija Ozoliņa no Pilskalnes.
Novadpētniecība ir sirdslieta
Lidija Ozoliņa savulaik absolvējusi Neretas vidusskolu un, lai kļūtu par kultūras joma pārzinātāju, bibliotekāri un skolotāju, daudz studējusi. Šīs zināšanas tiek liktas lietā, dodot savu artavu Pilskalnei un Neretai. Viņa pabeigusi Kultūras darbinieku tehnikumu, pēc tam absolvējusi Latvijas Universitātes Bibliotēku zinātņu un bibliogrāfijas fakultāti, vēl pēc kāda laika ‒ Pedagoģijas fakultāti un arī Sociālo zinātņu un vēstures fakultāti. Vēsture un novadpētniecība kļuva par sirdslietu. Par aizraušanos ar novadpētniecību viņa saka: “Novadpētniecība man nenozīmē dzīvošanu pagātnē, bet mūsu senču veikuma celšana ārā no aizmirstības putekļiem, lai iepazītu iepriekšējo paaudžu ļaudis kā dzīvus cilvēkus, lai izprastu viņu centienus savas ģimenes, novada, Latvijas labākas nākotnes veidošanā. Tā ir vēlēšanās izprast pašai un parādīt laikabiedriem, nākamajām paaudzēm cilvēku likteņus lielajos vēsturiskajos notikumos. Un vēlēšanās pierādīt, ka arī mēs varam radīt ko labu, ja jau mūsu vecāki, vecvecāki un paaudzes vēl iepriekš varēja radīt daudz skaistuma, labas saimnieciskas lietas ražošanai, dzīvei un garīgumam.”
Mazpulks bija dzīvesveids
Lidija Ozoliņa savulaik strādājusi Pilskalnes pagasta bibliotēkā, pēc tam Pilskalnes pamatskolā par vēstures skolotāju un mazpulka vadītāju, vēlāk Neretas vidusskolā par skolotāja palīgu, pagarinātās dienas skolotāju un mazpulka vadītāju. Atjaunojusi Neretas mazpulku un to vadījusi daudzus gadus, organizējusi Aizkraukles reģiona mazpulku semināru “Baltās grāmatas takās”, vadījusi Latvijas mazpulku nometni Neretā “Visu daru es ar prieku”. Viņas dārzā joprojām aug un kuplo vēl pirmskara Neretas mazpulcēnu
vadītāja Artura Jurkovska uzraudzībā izveidotā ziemcietīgā bezērkšķu parka rožu šķirne, kuru stādiņus skolotājs dāvināja mazpulcēniem izlaidumā. “Mazpulks bija mans dzīvesveids, kad kopā ar bērniem un jauniešiem mācījāmies patriotismu, darbu izdarīt līdz galam, kārtību, disciplīnu, atbildību, draudzību,” saka Lidija Ozoliņa.
Septiņu grāmatu autore
Lidija ir iniciatore Neretas novadpētniecības muzeja dibināšanai, to vadījusi vairākus gadus līdz aktīvo darba gaitu noslēgumam. Kopš darba gaitu sākuma Pilskalnes pamatskolā viņa aktīvi organizēja novadpētniecības pasākumus, aktīvi iesaistoties novadpētnieces un literatūrzinātnieces Lūcijas Ķuzānes rosinātajā pētnieciskajā darbā par Neretas apkārtnes vēstures notikumiem, ir vairāk nekā desmit grāmatu par Sēlijas un Neretas puses vēsturi autore un līdzautore, tajā skaitā pati uzrakstījusi septiņas grāmatas ‒ dzejoļu grāmatu bērniem “Kas to būtu domājis” (2016), "Gara gaismas kalnā kāpjot: Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 80 darbības gadu jubilejai" (2016); almanahus ‒ divi gadagājumi “Neretas novada ļaužu spēka vārdi” (1. ‒ 2016; 2. ‒ 2018); “Mikus Skruzītis ‒ nepiedodami aizmirstais” (2021), “No Neretas līdz Neretiņai” (2022), “Zenta ‒ Neretas dzirnavnieka meita” (2023), kopīgi ar Neldu Brūveri tapusi grāmata “Neretas saule, Sibīrijas vēji”, bijusi grāmatu par Neretas un Pilskalnes, tai skaitā Gricgales vēsturi, līdzautore, apkopojusi materiālus un uzrakstījusi grāmatu par Neretas skolas vēsturi.
Katru gadu pa projektam
Būdama biedrības “Upmales mantinieki” veidotāja un valdes priekšsēdētāja, katru gadu īsteno vismaz vienu jaudīgu projektu, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu novadpētniecības darbu publicēšanai, bērnu aktivitātēm un nometnēm, radošajām darbnīcām, saimnieču aktīvās darbošanās telpas izveidei, daudz darījusi Gricgales kroga atjaunošanā un dažādu pasākumu rīkošanā.
“Lidijai apkārt viss ir viņas īpašā starojuma un spēju izaudzēts un izauklēts. Viņa kā magnēts pievelk labas, sabiedrībai vajadzīgas lietas. Lidija jeb kā daudzi viņu sauc Lidiņa ar savu vienkāršību un ikdienišķo vieglumu palīdz izzināt mūsu latvju zemes Sēlijas vēstures un kultūras mantojumu, cilvēku dzīves gaitas un likteņstāstus, dabas un vēstures pieminekļus, dabas fenomenus daudzos gadu desmitos. Ar gaišo dvēseles lidojumu ir aizrāvusi un turpina aizraut sev līdzi gan jaunus, gan vecāka gadagājuma cilvēkus. Ir aktīva jaunu ideju ierosinātāja, ģenerētāja tūrisma, kultūras un veselīga dzīvesveida projektu radīšanā. Ir apņēmības pilna ievirzīt jauniešus Latvijas patriotisma sajūtu izjušanā un neuzspiestā veidā apjaust individuāli katram savu piederību tēvu zemei. Pašreiz turpina uzturēt dzīvu garu Gricgales Medņu krogā, kur notiek aizraujošas tikšanās ar interesantām personībām, pasākumi un ir gaidīts ikviens cilvēks,” teikts pieteikumā apbalvojuma piešķiršanai.
Kopā sapņus pārvērš īstenībā
Par ieguldījumu Pilskalnes pagasta kultūras dzīves aktivizēšanā, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā, aktīvu darbošanos pagasta labā 2007. gadā Lidijai Ozoliņai piešķirts Pilskalnes pagasta Goda pilsoņa nosaukums. Savukārt 2022. gada 4. maijā viņa par novadpētniecības darbu Neretas novadā saņēma augstāko valsts apbalvojumu – iecelta par Atzinības krusta kavalieri. Apbalvojumu pasniedza Valsts prezidents Egils Levits. Par ieguldījumu novadpētniecības un kultūras darbā šogad 21. oktobrī Medumos “Sēlijas salu” rudens Forumā Lidija Ozoliņa saņēma konkursa “Sēlijas sudrabs 2023” galveno balvu.
Par novada Goda pilsoņa nosaukuma piešķiršanu Lidija Ozoliņa saka: “Esmu pateicīga par izrādīto atzinību, cieņu, godu. Šis ir mūsu iespēju laiks. Ir jāuzņemas atbildība, ir jādara. To varam tikai visi kopā. Tādēļ tik augsts novērtējums mani mulsina, jo es nedaru neko īpašu. Vien to, ko varu, kas nāk man pretī un prasās darāms. Cildinājumu pelnījuši daudzi Neretas apvienības pagastu ļaudis, ar kuru līdzdalību mēs savu novadu un valsti veidojam labāku. Bez šiem cilvēkiem, bez pagastu pārvalžu speciālistiem, izglītības un kultūras darbinieku atbalsta un līdzdalības nebūtu iespējams ieceres īstenot. Paldies Neretas apvienības pārvaldes vadītājam Jurim Gorbačovam par sadarbību ikdienā, paldies par ieteikumu cildinājumam! Paldies visiem Neretas apvienības pagastu cilvēkiem, ar kuriem kopā esam sapņus pārvērtuši īstenībā!”.