Aizkraukle Sabiedrība Vide Uzņēmējdarbība
dūmi

Aizkraukles novada pašvaldība vairākkārt ir saņēmusi  iedzīvotāju jautājumus par to, kāpēc Aizkrauklē novērojami melni dūmi bērza kokmateriālu pārstrādes ražotnes “Baltic Birch wave” apkārtnē (Bitēnu ielā, bijušās VEF teritorijā). Tos novērojuši arī pašvaldības darbinieki. Lai to noskaidrotu, ir lūgts uzņēmuma skaidrojums.

Uzņēmuma “Baltic Birch wave” pārstāvis Ričards Bušs skaidro: “Pirms uzņēmuma atvēršanas ar Valsts vides dienesta reģionālo pārvaldi ir jāsaskaņo vides piesārņojuma atzinums, tajā tiek plaši analizēts uzņēmuma darbības apraksts, noteikti vides apdraudējuma vai neapdraudējuma  faktori un izsniegtas tālākās norādes videi draudzīgai uzņēmuma darbībai. Šādu sertifikātu saņēmām pirms ražošanas sākuma. Darbības gaitā uzņēmums Valsts vides dienestam var lūgt kārtot kādu no tam nepieciešamajām sertifikācijām – lai  piedalītos valsts un citos konkursos, tā ir obligāta. Mūsu uzņēmums ir nokārtojis C klases sertifikāciju, kas atbilstoši mūsu darbības specifikai ir zemākā piesārņojuma līmeņa sertifikācija”.

Tāpat arī visas uzņēmumā izmantotās ražošanas iekārtas ir sertificētas darbībai Eiropas Savienības valstīs – jau pasūtot iekārtas, ražotājs nodrošina visas nepieciešamās CE sertifikācijas prasības un atbilstību Eiropas standartiem. Savukārt ugunsdrošību regulējošie normatīvie akti nosaka, ka reizi divos gados, bet vēlams katru gadu ir jāveic  dūmvada pārbaude, lai tas neradītu kaitīgumu apkārtējai videi un nebūtu bīstams. Šādu pārbaudi drīkst veikt tikai sertificēti ugunsdzēsības speciālisti. Uzņēmuma rīcībā ir visas nepieciešamās atļaujas un sertifikāti ražošanas veikšanai.

Uzņēmuma pārstāvis R. Bušs stāsta: “Ņemot vērā, ka atrodamies pilsētā, mēs uzņemamies atbildību par tās nepiesārņošanu. Mūsu ražotnē ir divas sastāvdaļas, ar ko strādājam, un tas ir  koks un ūdens. Nekādu citu sastāvdaļu ražošanas procesā nav. Mūsu uzņēmuma produkts ir nažfinieris jeb  bērza lobīšanas procesā radusies plāna loksne. Savukārt dūmi rodas, to kaltējot. Žāvējam nažfinieri ar tvaika palīdzību. No lobīšanas radušās atliekas – šķeldu – liekam katlā (kā malkas vai granulu katlā jebkuram mājās), tas  tiek savienots ar ūdens cauruļvadu, kas silda vairākas tonnas ūdens, tā tvaika radītais siltums tiek laists iekārtā un tādējādi tiek žāvēts nažfinieris.”

Melni dūmi ražošanas procesā var rasties vairāku iemeslu dēļ:

  1. žāvēšanas procesā šķelda pa transportiera  lenti nokļūst  apkures katlā. Reizēm uz lentes ir uzkritis lielāks šķeldas daudzums, nekā ierasts un nekā ir vajadzīgs, kas "parauj liesmu", kā rezultātā burtiski uz 15 sekundēm  iznāk melni dūmi;
  2. šķeldas mitruma temperatūra tiek regulēta, bet, ja gadās kāds koks, kurš stāvējis visu savu baļķēna dzīvi purvā vai mitrumā, šķelda ir ļoti slapja, tāpēc, tai sadegot, var rasties melnāki dūmi, bet arī šajā situācijā dūmi nebūs melni ilgāk par vienu minūti.

Ričards Bušs: “Jaunie darbinieki tiek rūpīgi apmācīti darbam ar  dūmvadiem un bīstamajām iekārtām. Tā kā  esam jauns uzņēmums, arī darbinieki savā amatā ir nesen  un sākumā var pieļaut kļūdas, kuras noteikti nav bīstamas, bet, pieberot vairāk šķeldas vai nenokontrolējot mitrumu, var rasties melnu dūmu mākonis. Lai samazinātu šādu situāciju rašanos, šobrīd ir uzstādīta novērošanas kamera, kas monitorē skursteni, atbildīgais darbinieks seko līdzi ekrānā redzamajam, vienlaikus kontrolējot šķeldas padeves apjomu un mitruma līmeni, nepieciešamības gadījumā novēršot kļūmes pēc iespējas operatīvāk.  Uzņēmums ir gatavs apliecināt situācijas uzlabošanos nākotnē.”

Uzņēmuma pārstāvis Ričards Bušs arī norāda: “Ja ir vēlme, iepriekš piesakoties, jebkurš interesents var tikt izvests ekskursijā mūsu pieticīgās līnijas apskatei.”

Ar uzņēmumu var sazināties, rakstot e-pastā: balticbirchwave@gmail.com vai zvanot valdes loceklei Kristai Dāvidai pa tālruni +371 27855850.