Sabiedrība Veselība
Uzmanību - zilaļģes

Karstā laika dēļ ūdenstilpēs ir savairojušās zilaļģes, kuru dēļ ūdens kļūst zaļš, tādēļ peldētājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, izvēloties peldēšanās vietu. Pašvaldība aicina tādā ūdenī nepeldēties.

“Zilaļģu veidošanās jeb ūdens ziedēšana ir dabīgs process, kas notiek ik gadu visā Latvijā, arī Aizkraukles novadā, un pašvaldība šo procesu nevar ietekmēt. Ūdens ziedēšana notiek augstas gaisa temperatūras ietekmē, un zilaļģes īpaši strauji savairojas vietās, kur nav ūdens kustības, straumes. Pašvaldība aicina iedzīvotājus sekot līdzi ūdens stāvoklim un izvērtēt nepieciešamību peldēties,” saka Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks Aigars Zīmelis.

Kā norāda Veselības inspekcija, zilaļģes jeb cianobaktērijas aug dažādos ūdeņos un visbiežāk ir sastopamas ar barības vielām bagātos saldūdeņos. Latvijā ir aptuveni 390 zilaļģu sugu, starp kurām atsevišķas sugas spēj saražot potenciāli toksiskas vielas (cianotoksīnus). Šie toksīni var radīt kaitējumu cilvēku veselībai – saskarē ar ādu vai gļotādu izraisīt alerģiskas reakcijas un, iekļūstot caur gremošanas traktu, izraisīt aknu bojājumus un negatīvi ietekmēt nervu un muskuļu darbību.

Visbiežāk zilaļģu toksīni nokļūst uz peldētāja ādas vai iekļūst acu gļotādā. Tāpat cilvēka organismā zilaļģu radītie toksīni var iekļūt caur muti, piemēram, norijot ūdeni peldoties vai apēdot pārtikas produktus (zivis), kas satur toksīnus. Gadījumā, ja peldvietas krastā atrodas izžuvušas zilaļģes, pastāv minimāls risks to toksīniem iekļūt organismā, ieelpojot tos.

Zilaļģēm savairojoties arvien vairāk, ūdens kļūst biezāks, duļķaināks, var iegūt zaļu, zilganzaļu vai dzeltenīgu nokrāsu un izskatīties kā plēve ar pavedieniem. Zilaļģu sadalīšanās procesā ūdens iekrāsojas netīri brūnā vai zaļganbrūnā krāsā un iegūst zupai līdzīgu konsistenci ar nepatīkamu smaku. Tieši šajā periodā toksīnu koncentrācija ūdenī ir visaugstākā un pastāv vislielākais risks veselībai. Peldēties aizliegts, ja peldvietā zilaļģes parādās masveidā un pārklāj peldvietas ūdens teritoriju! Nav ieteicams lietot pārtikas produktus, kas atradušies šādā ūdenī, jo toksīnus nevar iznīcināt cepot, ilgstoši vārot vai sasaldējot ‒ norāda Veselības inspekcija